Kafka Band vyrazil do Ameriky

Skupina Kafka Band má za sebou úspešnú premiéru hudobno-divadelnej inscenácie Amerika podľa románu pražského spisovateľa Franza Kafku, známeho taktiež pod názvom Nezvěstný. Pre poprednú nemeckú scénu Theater Bremen ju naskúšal režisér Alexander Riemenschneider. Divadlo inscenáciou otvorilo koncom septembra činohernú sezónu v hlavnej budove. Skupina Kafka Band k predstaveniu zložila hudbu vrátane množstva piesní a v predstavení i vystupuje. Už pred dvoma rokmi tu s veľkým ohlasom uviedla adaptáciu Kafkovho románu Zámok.

Pri Zámku sme vychádzali z našich piesní z albumu Das Schloss a z podoby našich koncertov. Predstavenie bolo úspešné u divákov aj u kritikov, a tak nám v Brémach ponúkli ďalšiu spoluprácu. Tentokrát sme skladali priamo pre divadlo. Na jar sme sa stretli na chalupe a nahrali štrnásť demosnímok a našli v nich vlastnú cestu románom. Na nich sa potom ďalej pracovalo, počas skúšania vznikli tri ďalšie skladby, hovorí spisovateľ Jaroslav Rudiš, ktorý v Kafka Bande spieva a recituje, a k piesňam v inscenácii napísal nemecké a anglické texty vychádzajúce z Kafkovho diela. Na dvoch českých piesňach sa textársky podieľal taktiež výtvarník a spevák Jaromír 99.

Hudobne sme sa nechali inšpirovať knihou. Franz Kafka v Amerike síce nikdy nebol, ale nadčasovo opisuje ten obrovský spoločenský prevrat. Príchod modernej doby, techniky, mechanizácie práce aj ľudských vzťahov a lásky. V tom je tá kniha nadčasová, hovorí Jaromír 99. Preto sa kapela rozhodla pracovať viac s elektronickými nástrojmi, syntetizátormi a vocodermi.

Nemecká kritika predstavenie chváli: Presvedčivá intenzívna inscenácia, tvrdí v recenzii Christine Gorny z Radio Bremen a vyzdvihuje koncentráciu na Kafkov text. Americký sen sa mení na americkú traumu, hovorí ďalej a chváli minimalistickú šedočiernu scénu, herecké výkony a hudbu skupiny Kafka Band, ktorá po celú dobu pôsobivo hrá. Grandiózny Kafka Band, dopĺňa ju Mareike Bannasch z denníka Kreiszeitung a vyzdvihuje vernosť literárnej predlohy a temnú, bezvýchodiskovú atmosféru predstavenia, na ktorého konci Karlovi Rossmannovi nezostáva príliš nádeje.

Inscenácia Amerika sa v Brémach skúšala dva mesiace. V pláne je zatiaľ pätnásť repríz až do konca januára budúceho roka. Režisér Alexander Riemenschneider je spoločne s Rudišom autorom divadelného scenára. Po boku Kafka Bandu v hre účinkuje šesť hercov brémskeho divadla. Samotného Karla Rossmanna, šestnásťročného vyhnanca z Prahy, hrá obria bábka, ktorá symbolizuje jeho naivitu, strach, krehkosť a samotu. Rossmanna do Ameriky pošlú jeho rodičia, aby ho tým potrestali za jeho zlyhanie. Spočiatku sa zdá, že sa mu splní americký sen. V New Yorku má bohatého strýka. Ten ho však z malichernosti vyštve a tak sa z Karla stáva tulák. Prichádza o všetko a spoločensky padá stále nižšie a nižšie, až na úplne dno, hovorí Jaroslav Rudiš.

Album Das Schloss – Zámok vydal Supraphon v roku 2014. Kapela s ním odohrala množstvo koncertov okrem iného aj v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Poľsku alebo v Holandsku.