Karin Ann poslala z Hollywoodu boží klip

Karin Ann je zjav. Sledujúc jej kariéru od samotného začiatku, teším sa z každej novej správy o nej, pretože sú to správy, ktoré hovoria o celosvetových úspechoch slovenskej speváčky. Karin Ann dokázala, že slovenské umenie nemusí byť iba predmestím Európy, či sveta. Je to iná generácia, prirodzene odvážna, v správnej miere drzá, bez komplexov, ktorých sa my, husákové deti, nemáme šancu zbaviť. Našťastie, z generácie Karin Ann vyrastá generácia výnimočných osobností, ktoré dokážu do sveta zakričať, že vedia niečo dokázať a nie, že nie. Vďaka nim raz možno ich deti budú na Slovensko pyšné.


Ale späť k novinke, s ktorou Karin Ann práve prišla. Po sérii výrazných úspechov v zahraničí si vybudovala dve nové umelecké tvorivé základne – jednu v Európe a jednu v USA. V uplynulých mesiacoch pre pracovné povinnosti trávila čoraz viac času v Londýne a v Los Angeles. Prvé mesiace tohto roka strávila práve v srdci kinematografie, v Hollywoode, kde zároveň nakrútila videoklip k svojej aktuálnej novinke if i fall for you.

Skladby slovenskej speváčky Karin Ann sú hĺbkovou sondou do tém rodovej rovnosti, duševného zdravia a ľudských práv. Zároveň by sa dali nazvať akýmsi kompasom v mysli 20-ročného človeka, ktorá spracováva mozaiku prvých lások, toxických vzťahov a vlastných vnútorných neistôt.

Výnimkou nie je ani najnovší singel if i fall for you – temná popová balada, ktorá osloví každého, kto si v živote prial nahliadnuť za horizont prvých opojných dní v novej partnerskej známosti. Skladba je o životných obdobiach, kedy niekoho spoznáte a začnete k nemu niečo cítiť. Je o počiatočných fázach, kedy o novom partnerovi ešte veľa neviete, ale romantizujete si ho a predstavujete si, čo všetko by ste spolu mohli zažiť a ako by vyzeral váš vzťah, opisuje Karin Ann. Temné tiene nad novým vzťahom, ktoré reflektuje i nálada pesničky, predstavujú strachy prichádzajúce ruka v ruke s takmer každou novou láskou. Napríklad kvôli tomu, že ste v minulosti zažili sklamanie, zľaknete sa každého negatívneho signálu a bojíte sa znovu sa zamilovať, pretože nechcete tým všetkým prechádzať znova, dopĺňa speváčka.

Skladbu if i fall for you napísala Karin Ann spoločne s držiteľom ceny Grammy, švédskym producentom a skladateľom Martinom Terefe, aktuálne pôsobiacim v Londýne, ktorý produkoval cenami Grammy, Brit a Juno ovenčené albumy Jasona Mraza, Jamesa Morrisona či KT Tunstall. Hudobného mixu sa ujal 2-násobný držiteľ Grammy Mitch McCarthy, ktorý stojí za zvukom najväčšieho hitu Olivie Rodrigo drivers license.

Videoklip if i fall for you vznikal začiatkom tohto roka v americkom Los Angeles. Karin Ann zverila réžiu do rúk americkej kreatívnej dvojice TUSK (Olivia Mitchell a Kerry Furth), ktorej videoklipy pravidelne skloňujú renomované magazíny ako Rolling Stone či Billboard. Zaujímavosťou je, že tvorivý tím zo zámoria nakrúcal videoklip if i fall for you analógovou technológiou klasických filmov, čo sa napokon výrazne odrazilo v atmosfére klipu. Po boku Karin Ann si zahral Daniel Ferrell (Ant-Man a Wasp, Quantumania, Thor: Láska a hrom) a vo vedľajších úlohách sa predstavili Soyana Pigniat a Issabella Barraza.


Filmová technológia je fakt gigantická vec, pre tento klip absolútne zásadná. Zvlášť v prípade regionálnych umelcov sa tak drahá záležitosť pri nakrúcaní klipov nevyužíva temer vôbec. Vo svete bol boom tejto technológie koncom osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov, nasledovalo obdobie lacných klipov a v súčasnosti, hoci priestoru na prezentáciu videoklipov je paradoxne menej, no s oveľa väčším dosahom, sa hlavne svetoví tvorcovia vracajú k filmovej technológii v tomto odvetví.

Karin Ann mala obrovské šťastie a výsledok je dychberúci. Nebavím sa o texte, odkaze, prejave songu a v songu, to všetko mi v prípade Karin Ann dáva tradične zmysel, bavím sa o jedinečnej atmosfére, ktorá to všetko podkresľuje a umocňuje, pričom absolútne vystihuje odkaz a myšlienku piesne. Pretože mnohokrát, po vytriezvení z prvej zamilovanosti si uvedomíme, že vlastne prežívame akýsi tajomný Lyncheov Mulholland Drive, ktorého mysterióznu atmosféru klip prináša. K tomu si treba pripočítať dokonalý výber lokácií, či prekvapivé, no zároveň absolútne prirodzene pôsobiace hranie sa s časom.

Ak by sa niekedy oceňovali klipy tohto roku, tak toto je jasný favorit. Karin Ann ním opäť dokázala, že nie je iba slovenskou speváčkou, ale že je umelkyňou, ktorej právom venuje pozornosť svet, našťastie nielen na oboch stranách rieky Moravy, rovno na oboch stranách oceánu. Aspoň pri niečom máme dôvod buchnúť do stola kdekoľvek na svete a hrdo povedať: To je Slovenka!

Info: Adriana Nievelt
Recenzná časť textu: Pavol Božík, Kukni na to!