Keď Vianoce, tak s Georgeom Michaelom

Zaškatuľkovať album Last Christmas do nejakej kategórie je veľmi ťažké. Je to ako v tej rozprávke o ženskom vtipe, kde hlavná hrdinka mala prísť na stretnutie ani oblečená, ale ani nahá. Je Last Christmas vianočný album, alebo je to kompilácia hitov?

V každom prípade tak trochu z každého. Vianočný album to nie je určite, aj keď vychádza z jednej z najznámejších vianočných piesní vôbec. Duo Wham! si svojho času zarobilo na nesmrteľný vianočný hit, ktorý napokon dal názov nielen tejto kompilácii, ale i filmovej vianočnej romantike, ktorá pred pár týždňami prišla do kín. Tu však akákoľvek spojitosť s Vianocami končí.

Následne už ide o kompiláciu hitov, ktoré s Vianocami majú pramálo spoločné, ale Emme Thompson sa na základe príbehu týchto piesní podarilo vyskladať vianočný film, ktorý sa nepochybne stane vianočnou filmovou klasikou. Ibaže, a je to pochopiteľné, neušlo sa miesto na všetky hity daného interpreta, takže svojim spôsobom to nie ani klasická kompilácia hitov.

Zhodneme sa teda zrejme na jednom (a to je neodškriepiteľné), kompilácia Last Christmas má jedného, ťažiskového menovateľa a tým je George Michael, či už ako súčasť dua Wham!, alebo ako sólový spevák. Práve na základe príbehov jeho piesní vznikol film a následne i tento filmový soundtrack, ktorý prostredníctvom pätnástich piesní na vinylovej platni (a samozrejme tiež na CD) mapuje mimoriadne silnú kariéru síce nesmrteľného, no žiaľ už nebohého George Michaela.

Symbolika tohto projektu tkvie nepochybne i v tom, že George Michael zomrel práve počas Vianoc, a dnes sú to presne tri roky (25. december 2016). Emma Thompson, ktorá tvorbu Geoge Michaela zbožňovala, sa s interpretom o vzniku filmu bavila ešte počas jeho života. Nápad sa mu pozdával a obľúbená britská herečka už vtedy dostala zelenú.

Nedávna premiéra filmu urobila radosť hneď dvom skupinám ľudí. Jednak milovníkom vianočných romantických komédií, ktoré sú už dlhé roky mimoriadne obľúbené. Ale tiež fanúšikom nesmrteľnej hudby George Michaela. Soundtrack filmu je vyskladaný práve z jeho sólových hitov a tiež hitov dua Wham!, pričom jeho obrovskou výhodou je, že si dokáže žiť svojim vlastným životom.

To znamená, že nie je nutné vidieť film, či ho priam milovať, ale k fanúšikom sa tak dostáva kompilácia hitov milovaného speváka. Radosť navyše majú zberatelia vinylových platní. Kompilácií s hitmi George Michaela na CD je na trhu niekoľko, na vinyle takáto kompilácia chýbala. Samozrejme, keďže ide o filmový soundtrack, neobsahuje všetky spevákove hity (ale veríme, že aj takáto kompilácia sa časom na vinyle objaví), ale to zásadné na nej je.

Pesničky Too Funky, Faith, Fastlove, či Freedom! na nej nechýbajú. Samozrejme, ani titulný hit dua Wham!, ktorý ju celú otvára. A na záver jedno prekvapenie v podobe piesne, ktorú spevák nahral v roku 2013 a ak sa nemýlim, tak doteraz nebola publikovaná. Pri jej počúvaní si každý nepochybne všimne posun v produkcii i zmeny v hlase tohto romantika.

Soundtrack Last Christmas vychádza na vinylovej dvojplatni, pätnásť piesní na ňom je rozdelených celkom logicky po štyroch na každej strane (na poslednej potom tri skladby) a počúva sa to naozaj neskutočne. Je to George Michael, legenda vo svojej najlepšej forme. Žiaden rušivý element, ťažká pohoda, ktorá nemusí znieť nutne iba pod vianočným stromčekom, ale pokojne po celý rok.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (LAST CHRISTMAS – O.S.T.):
Last Christmas
Too Funky
Fantasy
Praying For Time
Faith
Waiting For That Day
Heal The Pain
One More Try
Fastlove, PT. 1
Everything She Wants
Wake Me Up Before You Go-Go
Move On
Freedom! ´90
Praying For Time (Live)
This Is How (We Want You To Get High) Extendet

Vydavateľstvo: Sony Music
Rok vydania: 2019 (8. november 2019)
Celkový čas: 67 minút
Počet piesní:15