Klára Vytisková pôjde v novinke z teplákov do džínsov

Vlani nás naladila prvou ochutnávkou v podobe singla Ice a teraz konečne nastáva čas, kedy sa dočkáme jej druhého sólového albumu. Klára Vytisková, držiteľka Ceny Anděl 2015, ho pomenovala Love Is Gold a podľa jej slov reflektuje jej život ako ženy, ktorá vďaka materstvu začala vnímať viac sama seba. Album, ktorý vyjde 6. marca v Supraphone, speváčka pokrstí 16. apríla v pražskom Štúdiu Hrdinov, kde budú okrem jej kapely aj akrobati Losers Cirque Company, a návštevníci sa tak môžu tešiť na netradičný (nielen) hudobný zážitok.

Na Love Is Gold sa od všetkých domácich a dedinských tém minulého albumu Home vraciam späť do mesta. V skratke z teplákov späť do džínsov. Mesto bolo už od gympla miestom, kde som bola sama so sebou, dedina je pre mňa rodina. Nový album reflektuje môj život ako ženy, ktorá vďaka materstvu začala vnímať viac sama seba. V Ice idem sama so sebou na rande a dochádza mi, že nie je čas na to nemať sa rád, pretože to všetko uteká tak rýchlo, v pesničke Burn spaľujem neistoty, v duete Gold s Albertom Černým spievam o sebaláske, ktorú album spracováva v rôznych podobách…, vysvetľuje jedna z najvýraznejších a najrešpektovanejších ženských osobností českej hudobnej scény ideový koncept svojho nového albumu.

Láska neznamená iba mať priateľa a chodiť na rande. Slovo láska znamená omnoho viac. Je to láska v rodine, láska, ktorú máte s priateľmi, láska k zvieratám, láska k vašej práci a v neposlednom rade láska k sebe. Je to to dobré, čo v sebe máme a musíme sa o to starať ako o poklad. Možno by sa album ale mal volať Love is Salt, pretože soľ je nad zlato, dodáva s úsmevom k samotnému názvu albumu Love Is Gold, ktorý vychádza 6. marca 2020 Vytisková.

K singlu, ktorý novinku uvádza, Klára Vytisková hovorí: Mala som tracky na album už hotové, a potom mi zrazu prišla do hlavy pesnička o tom, že život nie je súťaž. Že sa často porovnávame s ostatnými, riešime, prečo on áno a ja nie, k čomu moc nepomáha ani Instagram. Rovnako ako to, že veľa ľudí žije životy seriálových postáv a zabúdajú žiť ten svoj. Že si málokedy nájdeme čas na premýšľanie, o tom, čo naozaj chceme, aké je naše tempo, ktorou cestou sa vydáme. Zatemňujeme si mozog premýšľaním o ostatných a zabúdame na seba. Tá téma ma bavila, sama som bola ako dieťa súťaživá, chcela som vyhrávať v pexese, na lyžiach. No a tak vznikla Just Be You – pieseň o tom, že život nie je sútaž, každý máme svoje tempo, svoje radosti, odlišné záujmy a je to tak úplne v poriadku.

Popri Just Be You nájdeme na Klárinej novinke ďalších 11 autorských trackov, ktoré z veľkej časti vznikli v priebehu posledných dvoch rokov. Či už sa vydáva na rande sama so sebou v prvom singli Ice, spaľuje vlastné neistoty v skladbe Burn, či vedie pomyselný dialóg medzi ja a ja, ktorý môžeme sledovať v jednom z vrcholov albumu duete Gold s Albertom Černým zo skupiny Lake Malawi (spoločne skladbu predstavia 31. marca na odovzdávaní Cien Anděl 2019 v O2 Universum), je pre Vytiskovú vo všetkých prípadoch charakteristický rozpoznateľný vokál, svieži zvuk a skvelá produkcia. Tú majú na svedomí bývalý Klárin spoluhráč z kapely Toxique Viliam Béreš, Igor Ochepovsky, Jonathan Owusus-Yianomah, Šimon Holý či Marcell, producent aktuálneho singla Just Be You.

Samostatnou kapitolou je bonusová, v poradí 13. skladba v podobe unikátnej coververzie kultovej piesne Marty Kubišovej Ring-o-ding, s ktorou vystúpila Vytisková vlani na Cenách OSA a hovorí k nej: Rada spievam svoje pesničky, pretože presne viem, aká sa za tým skrýva emócia. Ale existujú skladby, ako je práve Ring-o-ding, ktoré vo mne emócie vyvolávajú, a preto sa mi to spievalo veľmi dobre, našla som v tom i spojitosť so samotným albumom Love Is Gold a jeho témou dialógu so sebou samou.