Klasika z katalógu klasikov

Vydavateľstvo Supraphon dáva vo svojom katalógu aj priestor milovníkom vážnej hudby. Nahrávky tohto žánru slávia úspech i v zahraničí. V tento sviatočný deň ponúkame prehľad niekoľko titulov vážnej hudby vydavateľstva Supraphon, ktoré vyšli v posledných mesiacoch.

Miloslav Kabeláč – Symphonies Complete
Miroslav Kabeláč je bezpochyby najväčším českým symfonikom dvadsiateho storočia. Na tejto prvej kompletnej nahrávke Rozhlasových symfonikov sa poslucháčom otvára možnosť ponoriť sa do hĺbky jeho symfonického odkazu.

Bohuslav Martinů – Cantatas
Kantáty predstavovali pre skladateľa významné spojenie s domovinou v čase, keď politická situácia a jeho podlomené zdravie stále uberali nádej návratu zo švajčiarskeho exilu domov. Čo asi prežíval, keď od priateľov dostával správy o premiérach jeho skladieb? Nahrávka vychádza z pripravovanej edície, ktorá zohľadňuje autorské rukopisy a interpretačné požiadavky.

Richard Novák – Portrait
Spevák, ktorý s Českou filharmóniou za chrbtom, takmer v 85-ich rokoch zaspieva Revírnika z Líšky Bystroušky tak, že sa vám otvoria ústa, o spievaní zrejme niečo vie. Tento dvojalbum predstavuje výber z jeho nahrávok a je poctou obdivuhodnému človeku k jeho životnému jubileu.

Jan Zach – Requiem Solemne
Jan Zach býva radený medzi českú hudobnú emigráciu 18. storočia. Kým však ako 28-ročný opustil v roku 1741 Čechy, mal na konte už nemalý počet skladieb. Zachove Requiem a Mariánske nešpory na tomto albume, to je znovu ožívajúca hudba 18. storočia.

Tomáš Netopil – Orchestral Suites
Dve nové nahrávky Symfonického orchestra Českého rozhlasu vznikli v spolupráci Supraphonu s Českým rozhlasom. Vznikli s dirigentom Tomášom Netopilom. Pod jeho dirigentskou taktovkou tak vznikla nahrávka suít z troch ťažiskových opier Leoša Janáčka. Ten patrí k najpozoruhodnejším tvorcom 20. storočia a vo svete sú uvádzané najmä jeho opery. Výpočet jeho symfonických diel je na druhej strane veľmi skromný. Vo výpočte jeho opier je na vrchole nepochybne celosvetovo známa a obľúbená Jej pastorkyňa. Ďalšími v zozname tejto nahrávky sú Osud a Káťa Kabanová.

Neprehliadnite tiež ďalšie tituly klasickej hudby vydavateľstva Supraphon

Philharmonia Octet

Johann Sebastian Bach – Brandenburgské koncerty

Igor Ardašev / Kristína Fialová – Sczech Viola Sonatas

Všetky uvedené tituly vydalo vydavateľstvo Supraphon v októbri a novembri roku 2016.