Kultový Arakain v novej reedícii

Najlepším kritikom je bezpochyby čas. A práve ten ukázal, že album Thrash The Trash už nie je len legendárnym debutom pražskej metalovej skupiny Arakain. Rokmi sa stal doslova kultovou záležitosťou, kolekciou, ktorá v dobe svojho vzniku zniesla porovnávanie s vtedajšou západnou trashmetalovou špičkou na čele s Metallicou či Slayer a právom patrí do zlatého fondu českej metalovej tvorby. Dôkazom je i fakt, že v dobe vydania sa z albumu Thrash The Trash na LP a MC predalo viac ako 125 tisíc kusov.

Dlho nedostupný album teraz po viac než 30tich rokoch znovu vychádza v novom remasteringu na LP 180g (vrátane poukazu na stiahnutie Hi-Res verzie zdarma) a na CD i digitálne so špeciálnymi bonusmi v podobe šiestich dobových singlov a rarít.

Na album sme zaznamenávali vtedy aktuálny program, ktorý bol obohraný na koncertoch a odskúšaný na ľuďoch – to bola tá najväčšia a najlepšia producentská práca. Nič už sa neskúšalo, neexperimentovalo sa. Šlo sa na istotu. Do budúcnosti sme určite nevideli, žili sme prítomnosťou. Len sme vedeli, že chceme byť najtvrdší a najrýchlejší. Ale preteky to neboli, skladby vznikali celkom prirodzene, tak ako sme to vtedy cítili a akí sme boli. Všetci autori boli na rovnakej hudobnej vlne. Album má jednotný ksicht a je nekompromisný. Nie je tam vata, obhliada sa za debutom Arakainu gitarista Jiří Urban.

Ako ale upozorňuje vtedajší frontman Aleš Brichta, i napriek výnimočnosti nahrávaného materiálu sa v tej dobe u fanúšikov a v rámci scény už veľmi dobre etablovaná kapela nevyhla komplikáciám typickým pre komunistický režim. Album totiž vznikal na jar 1989, kedy bol Arakain (rovnako ako mnohé ďalšie kapely) nútený vyrovnávať sa so zákazmi tej doby a neustále viesť boj o vlastnú existenciu. To spoločne s vtedajšou edičnou politikou a výrobnými lehotami prispelo k tomu, že album Thrash The Trash vyšiel až v porevolučnom roku 1990. Oneskorené vydanie však nijako neovplyvnilo obrovský úspech albumu – prelomového pre Arakain i pre domáci metal.

Bol to prvý český metalový album, čo bol štýl, po ktorom bol v tej dobe u nás hlad. Album spĺňal všetky vtedajšie požiadavky, a to hudobne i textovo. Jednoducho správny materiál v správnom čase, spomína Aleš Brichta a basgitarista Zdeněk Kub dodáva: Boli sme tej muziky plní a potrebovala ísť von. Už sme tie songy mali ohrané naživo, takže sme tušili, že si album poslucháčov nájde, ale o takom úspechu sme ani nesnívali. Vtedajšia doba by sa dala zhrnúť slovami – divoká muzika, divoký život so všetkým, čo k tomu patrí, a hlavne divoká mladosť.

Práve divokosť, dravosť a dynamika sú jednými zo signifikantných atribútov Thrash The Trash, albumu, ktorý v čerstvo reedovanej verzii akcentuje nový remastering zo štúdia SONO Records. Vizuálna podoba albumu prešla celkovou grafickou rekonštrukciou a v booklete LP i CD nájdeme kompletné texty, bohatú fotografickú dokumentáciu i pôvodný dobový sprievodný text hudobného publicistu Josefa Vlčka, teraz navyše novo doplnený o sleevenote Bohouša Němca. Legendárny album tak i po niekoľkých dekádach potvrdzuje status kultu i slová, ktorými Thrash The Trash charakterizuje Jiří Urban: Mladosť. Energia. Nadšenie. Nadšenie z prvého vlastného veľkého albumu. Nadšenie z pádu režimu. Sloboda k vlastnému rozhodovaniu. Úspešná kapela, ktorá je populárna, ktorá má rozbehnutú kariéru a budúcnosť vo svojich rukách pred sebou. Partia ľudí, ktorí vedeli, čo chcú robiť a ako to chcú robiť.

V tomto roku sa po Thrash The Trash môžu fanúšikovia tešiť na pokračovanie reedičnej série v podobe druhého radového albumu Arakainu Schizofrenie. To ale samozrejme nebude jediná špecialita. Kapela je stále žiadaným a exkluzívnym interpretom na vlastných koncertoch a na všetkých významných českých festivaloch, čo svedčí o jej výsostnej pozícii vo svojom žánri na českom rockovom trhu. Budúci rok sa tak okrem spomínanej reedície ponesie v duchu významného výročia a v koncertnom repertoári Arakain iste pripomenie i oba reedované albumy, ktoré sú bezpochyby základným kameňom ich úspešného pôsobenia.