Lady GaGa prešla premenou a je z nej… speváčka

Zdroj foto: Lady GaGa FB

Zabudnite na Lady GaGa, ktorá dvíha Telephone zakaždým, keď ju fotia Paparazzi hneď, ako ukončí ďalší Bad Romance. Americká diva, ktorá sa preslávila extravagantnými videoklipmi, obliekaním sa do surového mäsa a oslovovaním fanúšikov malými monštrami je momentálne Joanne. Už pri malom upustení fantázie si ju pokojne môžeme spojiť s legendárnou Johanou z Arku. Prinajmenšom preto, že rovnako, ako tá legendárna, aj Lady GaGa vypočula svoje hlasy a vízie premenila na album, aký by od nej nikto nečakal. Aj keď samozrejme, názov vychádza z jej pôvodného stredného mena Stefani Joanne Angelina Germanotta.

Na svojej aktuálnej novinke chce Lady GaGa dokázať, že je v prvom rade speváčka. Po megaúspešnom debute The Fame (2008) a relatívne úspešnom druhom albume Born This Way (2011) bola ďalšia nahrávka ArtPop (2013) už podstatne umeleckejšia a pre generáciu fanúšikov, ktorí Američanku považujú za novodobú Madonnu až nezaujímavá. Keď následne v roku 2014 vydala Lady GaGa album džezových duetov s Tony Bennettom (Cheek to Cheek), nad komerčnou kariérou latexovej kráľovnej sa začalo zmrákať.

lady-gaga-joanne-1Jasné však bolo, že táto diva ešte nepovedala posledné slovo a album Joanne je toho jasným dôkazom. Je to niečo podobné, ako keď sa Lucie Bílá rozhodne, že odrazu bude opäť Hana Zaňáková a keďže by sa vydavateľ k tomu nepostavil asi príliš nadšene, tak je z nej aspoň Hana. Lady GaGa je Joanne a snaží sa dokázať, že aj tvorbou, ktorá je postavená niekde medzi prvoplánovú komerciu a prvoplánové umenie, dokáže zaujať. Odpoveď, či je to naozaj tak, možno momentálne hľadať na novinke, ktorá vyšla v piatok 21. októbra a na deluxe verzii prináša štrnásť skladieb (o tri viac, ako verzia bežná).

Úprimne – je to úplne iný album, než tie, na ktoré sme doteraz boli u Joanne zvyknutí. Poctivý komerčný hit, ktorý by zvalcoval prvé miesta hitparád na albume nie je. Sporadické sú i technické vychytávky, napríklad v podobe úpravy hlasu. Speváčka v prvom rade dbá na produkciu a hlavne na spev. Joanne má byť totiž v prvom rade dôkazom, že Lady GaGa je speváčka. A toto posolstvo sa jej podarilo splniť na sto percent. Pretože v momente, keď odložila bokom všetky povestné trblietka a v minimalistickej produkcii jednotlivých skladieb sa rozhodla ukázať svoje skutočné ja, ostala iba skutočná podstata. Teda hudba, ktorá nemusí lámať hitparády, texty, ktoré dávajú zmysel a je fajn nad nimi popremýšľať a spev, ktorý je fantastický.

GaGa má neskutočnú farbu hlasu a keď sa do toho oprie a dá zo seba všetko, dokáže vyvolať zimomriavky, čo je pri tvorbe, ktorá má byť istou formou výpovede, veľmi dobrá známka. Joanne nie je album na jedno počúvanie. Dokonca uznávam, že po prvom vypočutí bude poslucháč možno ohŕňať nosom. Odporúčam však dať mu druhú i tretiu šancu. Potom prichádza moment, keď sa tej nahrávky nie je možné vzdať. Joanne prináša krabičku plnú dômyselné ukrytých darčekov a prekvapení. Rozbaľovať treba postupne a vychutnávať si ich. Takýmto spôsobom sa dostaví prekvapujúci zážitok niekde na pomedzí žánrov pop – dance – rock, čo znie ako vražedná kombinácia, ale výsledok je prinajmenšom sympatický.

75%
Pavol Božík

Tracklist albumu Joanne (Deluxe Edition):
Diamond Heart
A-Yo
Joanne
John Wayne
Dancin´ In Circles
Perfect Illusion
Million Reasons
Sinner´s Prayer
Come To Mama
Hey Girl (feat. Florence Welch)
Angel Down
Grigio Girls
Just Another Day
Angel Down (Work Tape)

Vydavateľstvo: Universal Music
Digitálny predaj: Supraphonline.cz
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 47:23
Počet piesní: 14