Legendárne české Zemětřesení oslavuje 25 rokov

Zemětřesení – senzácia, ktorá v roku 1993 zahýbala českou rockovou a metalovou scénou, dnes legenda, ktorá tento rok oslavuje už štvrťstoročie existencie. Pri tej príležitosti sa album, ktorý je poctou prvému českému hardrockovému spevákovi Jiřímu Schelingerovi od víťazov ankety Černá vrána 1992, speváka Aleša Brichtu, gitaristu Miloša Dodo Doležala, basgitaristu Vlasta Henycha a bubeníka Štěpána Smetáčka, dočkal reedície s novým remasteringom a s dvoma bonusmi naspievanými Milanom Schelingerom.

Všetko vzniklo rýchlo a jednoducho. Fanúšikovia nás dali dohromady anketou ako superskupinu a my sme ich chceli potešiť. Nebol čas skladať nový spoločný repertoár, pretože v tej dobe sme boli všetci aktívni vo svojich projektoch. Diskusiou sme dospeli k nedokončenému albumu Jirku Schellingera Zemětřesení. Všetko do seba zapadlo, všetko dalo zmysel a vidno to aj po tých 25 rokoch, spomína na vznik projektu Miloš Dodo Doležal a Vlasta Henych dodáva: Bola to úžasná a úplne iná doba. Boli sme každý zvlášť na svojom vrchole popularity. Album dosiahol úspešný predaj a o turné bol veľký záujem. Fanúšikovia sa postarali o krásnu atmosféru. Myslím, že sme Schelingerov odkaz dôstojne pripomenuli a veľmi nás to bavilo.

Desiatka skladieb bola zostavená z prevažne nevydaných piesní Jiřího Schelingera, ale nechýbali tu ani megahity ako Holubí dům alebo Jsem prý blázen jen. Ako skvelo tento výber zafungoval, dokazuje okrem iného fakt, že album Zemětřesení sa dočkal veľkého mediálneho ohlasu, a patrí medzi najpredávanejšie rockové tituly prvej polovice 90. rokov.

Aktuálnu reedíciu sa ikony českej hudobnej scény rozhodli doplniť o dve bonusové piesne Zima a Pohřeb přítele, ktoré nahrali na sklonku roka 2017 v Štúdiu Hacienda spolu so Schelingerovým bratom Milanom.

Tieto dve piesne boli súčasťou koncertného setu v roku ’93 v bloku, ktorý spieval Milan Schelinger. Keď Aleš Brichta oznámil, že sa zo zdravotných dôvodov nemôže podieľať na práci v štúdiu, siahli sme po skladbách, ktoré mohol naspievať Milan. Sme presvedčení, že obe stoja za to, a že sa nám spoločne vydarili. Dodo ich nazvučil tak, aby zapadli k ostatným veciam, pri tom je počuť, ako sa zvuk od roku ’93 posunul, komentuje výber bonusov Henych.

Ako sami protagonisti podotýkajú, reedíciou Zemětřesení sa tento výnimočný projekt nekončí. Dokončujeme nahrávanie všetkých potenciálnych skladieb, ktoré mali ambície byť na Jirkovom Zemětřesení. Album plánujeme na jeseň a bude mať názov Zemětřesení 2. Fanúšikovia  tam opäť nájdu niekoľko zaujímavých bonusov. Chceme oslavu 25tich rokov podporiť aj niekoľkými koncertmi. Toto by mohla byť vyčerpávajúca dôstojná bodka za celým projektom, prezrádza Doležal.