Madonna prináša najlepšie momenty Rebel Heart Tour

Kráľovná popu sa rok a pol po skončení svetového turné pripomína vydaním jeho záznamu. Netradične dlhý čas od posledného koncertu po vydanie nahrávky spôsobil fakt, že tento raz nejde o záznam jediného predstavenia, ale komplet tvorí zostrih najlepších momentov viacerých vystúpení, z ktorých napokon vznikol kompletný záznam.

Rebel Heart World Tour bolo finančne najúspešnejším turné v kariére speváčky. Svet s ním obchádzala od leta 2015 do minuloročnej jari a okrem iného sa pred dvoma rokmi zastavila napríklad aj v Prahe. Vyvrcholenie prišlo na austrálskom kontinente, odkiaľ napokon pochádza i gro celého záznamu.

O tom, že Madonne sa prívlastok kráľovná popu neušiel iba tak pre nič za nič, je jasná vec. Zhrnúť by sme to mohli do jednej vety. Ak niekto takto dokáže dve hodiny poskakovať na pódiu doslova pred bránami šesťdesiatky, tak je to hodné obdivu. Aj keď so spevom to samozrejme nemá nič spoločné, ale kto ide na Madonnu vie, že ide v prvom rade na šou a až potom na speváčku.

Napriek tomu sa americká diva na svojom poslednom turné snažila spievať naživo viac, než kedykoľvek predtým. Na zázname to však nie je poznať, tam je zvuk i jej spev upravený v štúdiu, aby bol dojem čo najpresvedčivejší. Kto však navštívil aspoň jeden z jej Rebel Heart World Tour koncertov a pozrie si záznam, určite vie, o čom je reč.

Ibaže, ako som spomínal, pri sledovaní koncertu Madonny neriešite jej spev, ale užívate si šou. Doma, v pohodlí obývačky je to o to intenzívnejšie, že máte všetko v merku. Zatiaľ, čo pod pódiom, pokiaľ nie ste chameleón, nedokáže vnímať absolútne všetko, čo sa na scéne deje, doma si to vychutnáte naplno. A v prípade Madonny niet pochýb o tom, že sa je na čo pozerať.

Pravdivo obscénna (kopulácia pri Poslednej večeri), reálne vulgárna (pre slovo fuck a vulgárne gestá nechodí ďaleko), trblietavo farebná (kostýmy mení niekoľkokrát za večer), dokonale synchrónna (hoci sú jej tanečníci o dve generácie mladší, hravo im stačí). Madonna je svojim spôsobom dokonalá, čo vidieť v každej jednej sekunde jej koncertu.

Nie, nechcem riešiť spev, pretože to celé je aj tak playback na najvyššej úrovni, ale v jej prípade sa s tým tak akosi ráta a toleruje sa to. U Madonny ide o to, aby koncepcia jej šou dávala zmysel, zanechala nejaký odkaz, na margo toho sú do programu vybrané piesne a na vrchole toho všetkého je ten najdôležitejší bod – ľudia sa musia baviť. Baviť sa budete, kráľovsky, tak ako sa na kráľovnú patrí.

Záznam, či v tomto prípade skôr zostrih vychádza na DVD i Blu ray, ak je tá možnosť odporúčam Blu ray, kvôli obrazu i zvuku. Oboje je fenomenálne, veľký zážitok. Pustiť po zotmení na veľkú obrazovku a prehnať skvelou repro sústavou zaručuje veľký zážitok. Samozrejme, s esenciou gýču, ale hádam by sme od Madonny nechceli niečo iné.

Kráľovná popu stavila tento raz na oveľa zložitejší proces prípravy a na diskoch nevychádza iba záznam jedného koncertu, ale zostrih z viacerých vystúpení. Po technickej stránke je to perfektné, keby divák počas vystúpenia nezachytil, že v rámci jednej pesničky je speváčka v dvoch rôznych kostýmoch, ani na to nepríde.

Tento raz Madonna zvýšila i interaktivitu s publikom a ku koncu každého predstavenia si na scénu vytiahla diváka, s ktorým tancovala. I toto je perfektne zostrihané v rámci záznamu. Rebel Heart bola skvelá šou, ktorá hádam prvý raz v Madonninej kariére nemala presne daný setlist, ale pesničky sa na jednotlivých zastávkach obmieňali. I o to náročnejšie je z toho napokon urobiť zmysluplný zostrih, ktorý sa však vydaril na výbornú a bol tiež zrejme dôvodom, prečo záznam vychádza až rok a pol po poslednom koncerte.

Okrem samotnej šou nájdete na Blu ray i v mediách hutne prepierané vystúpenie Madonny v maske klauna. To sa odohrávalo na austrálskej pôde a viac než hľadanie škandálu to bolo skôr pripomenutie veľkolepého Girlie Tour z deväťdesiatych rokov minulého storočia (po vydaní albumu Erotica), ktoré zožalo najväčšie ovácie práve v Austrálii a jeho neoddeliteľnou súčasťou bol tiež klaun. Je to zároveň pasáž, v ktorej Madonna nielen spieva, ale rovnako tak hodne komunikuje s publikom. Priložených je niekoľko jazykových verzií v podobe tituliek, no české, či slovenské chýbajú.

Druhým a posledným bonusom je skladba Like A Prayer, ktorú Madonna zaradila špeciálne do programu na jednom vystúpení, ktoré odohrala krátko po desivých teroristických útokoch v Paríži. Súčasťou balenia je i obsiahly booklet s fotografiami a k dispozícii je i verzia s priloženým CD, na ktorom je výber piesní z koncertu.

Pavol Božík
80%

Tracklist Rebel Heart World Tour:
Blu Ray
Tour Intro
Iconic
Bitch I’m Madonna
Burning Up
Holy Water (Featuring Elements Of Vogue)
Devil Pray
Messiah
Body Shop
True Blue
Deeper and Deeper
Heart Break City
Like A Virgin ( Featuring Elements Of Heartbeat)
S.E.X. ( Featuring Elements Of Justify My Love)
Living For Love
La Isla Bonita
Dress You Up ( Featuring Elements Of Into The Groove)
Rebel Heart
Illuminati
Music ( Featuring Elements Of Give It 2 Me)
Candy Shop
Material Girl
La Vie En Rose
Unapologetic Bitch
Holiday
Bonus
Tears Of A Clown (cca 15. min Excerpt From Madonna’s One-Off Melbourne Forum Show, Completely Different From The Rest Of The Rebel Heart Tour)
Like A Prayer

CD
Rebel Heart Tour Intro
Iconic
Bitch I’m Madonna
Burning Up
Holy Water / Vogue
Devil Pray
Deeper and Deeper
HeartBreakCity
Living For Love
La Isla Bonita
Rebel Heart
Candy Shop
Unapologetic Bitch
Holiday

Vydavateľstvo: Universal Music
Digitálny predaj: supraphonline.cz
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 140 minút
Počet piesní: 24 (Blu Ray) / 14 (CD)