Mafiánsky kápo Michal Horák

Píše sa síce rok 2023, ale Michal Horák sa v týchto dňoch spoločne s kapelou Trocha Klidu vracia v čase takmer o sto rokov dozadu. Teda aspoň v novom klipe k singlu Síť záchranná, ktorého dej je zasadený do roku 1927, a vďaka všetkým participujúcim i vychytaným dobovým kulisám vznikol výsledok priam až filmový.

Singel predznamenávajú Michalov tretí radový album, nie sú však jedinou výnimočnou aktuálnou udalosťou z tábora čoraz populárnejšieho mladého českého pesničkára. Na 23. apríla totiž pripravuje v domovskej Vysoké nad Labem v mnohom jedinečný benefičný koncert pod šírym nebom na pomoc Sdružení Neratov.

S chalanmi z Trocha Klidu sa poznáme neskutočne dlho a už sme spolu čo-to zažili, takže prirodzená chémia pri písaní textu pesničky bezpochyby fungovala. Čo sa muziky týka, tam som sa tentokrát inšpiroval jazzom a gospelom, pretože to jednoducho milujem a prišlo mi to k téme a nálade piesne úplne ideálne, hovorí Michal Horák ku kolaborácii s 5-člennou šumperskou partiou. Novinka okrem výpravného obrazového sprievodu v štýle starej dobrej gangsterky i typického horákovského humoru zaujme tiež skvelým i trochu netypickým zvukom a produkciou dua Jan Vávra (Ewa FarnaMirai, Za100let.) a Filip Vlček.

Song je prvou ochutnávkou z Michalovho nového albumu, ktorého vydanie je plánované na jeseň tohto roka. Pesnička je zároveň oslavou pevného mužského priateľstva a ako Horák podotýka – všetky príhody z piesne sú absolútne pravdivé. Samotný klip vznikal tento rok vo februári.

Na prípravách nakrúcania som sa tentokrát podieľal viac než obvykle, pretože klip sa točil v mojom rodnom Hradci Králové, a v dedine, kde som vyrastal. Možno práve vďaka tomu sme mali s lokáciami neskutočné šťastie a mohli sme si dovoliť fakt veľkolepé zábery. S chalanmi i s celým štábom totálne milujeme hru Mafia a poznáme naspamäť všetky hlášky, takže o zábavu bolo na pľaci postarané, keďže celý klip sa odohráva v rovnakom prostredí, opisuje Michal Horák vznik videoklipu.