Meky Žbirka prináša v každej poslednej veci kúsok svojho umeleckého ja

To, že sa na našich stránkach 20. mája neobjavila recenzia na Posledné veci Mekyho Žbirku neznamená, že som v ten piatok nestál v predajni s hudobninami a do kufra, pred odletom do sveta, som si nebalil Mekyho ostatné CD. Práve naopak! Ibaže mi bolo jasné, že v ten deň sa budú o prvú recenziu predháňať všetci, od kultúrnych portálov, cez tlačené médiá, televízie, rádiá, až po výrobcov tresky, rozumej aj tí, ktorí hudobnú recenziu v živote nepublikovali. Názor na posledné nahrávky Mira Žbirku zaručoval zvýšenie návštevnosti, čítanosti, sledovanosti i počúvanosti. Tak som sa rozhodol vyčkať do času padajúceho lístia, na pomyselnú jesennú lásku, teda na obdobie, kedy posledné veci vyjdú na vinylovej platni. Stane sa tak tento piatok.

Hádam ani jeden Mekyho album nemal tak symbolický názov. A možno sme si to jednoducho iba nikdy neuvedomili. To preto, že sme Mekyho vždy považovali a (zrejme) stále považujeme, za náš samozrejmý svet. Pravdupovediac, ani temer po roku od jeho nečakaného odchodu mi nepríde, že tu už nie je. Odišli mnohí pred ním, i po ňom a odídu ďalší, a odídeme všetci, pretože taký je kolobeh života. Ale Meky? Ten tu mal byť predsa naveky! Ten je predsa večný! A veruže je! Jeho Posledné veci sú toho jasným dôkazom. A nie preto, že by na ne bolo treba brať akýsi predpojatý ohľad, pretože spevák na nich pracoval do poslednej chvíle a dokončoval ich z posledných síl, alebo iba preto, že už nie je. Meky Žbirka tieto ohľady nepotrebuje. Určite nie pri tejto platni.

Meky Žbirka sa totiž s týmto svetom rozlúčil tak dôstojne, ako to len bolo možné. Pracoval do poslednej chvíle. Pravdepodobne na reverz odišiel domov osláviť narodeniny. Na sociálne siete vtedy zavesil (poslednú) fotografiu, ako leží pod paplónom a pracuje na počítači. Oslavoval dokončovaním posledných vecí. Zrejme už vtedy tušil, že to je zlé (ťažko povedať, a pravdupovediac, ani nechcem vedieť, kto čo vedel – nevedel), preto to chcel dokončiť, preto chcel zariadiť všetko tak, aby bol spokojný on i poslucháč. Za to všetko si Posledné veci zaslúžia rešpekt, aj keby to bol Mekyho najslabší album. Ibaže ono je to presne naopak.

Posledné veci Mekyho Žbirku sú v podstate jeho najlepšia nahrávka. Prostredníctvom dvanástich piesni na nej totiž aplikoval to najlepšie, čo za temer polstoročie svojej kariéry dokázal. Na Posledných veciach je kus každého umeleckého obdobia Mekyho Žbirku. Je na ňom ten McCartney s gitarou, milovník balád, experimentátor, rocker, hudobník, textár, spevák. V každej pesničke je kus obdobia Mekyho mimoriadne plodnej a excelentnej kariéry. Je jasné, že keby sa tento chlapík bol narodil bližšie pri Temži a ďalej od Dunaja, bola by z neho medzinárodná hviezda, i keď svojim spôsobom ňou bol, o čom svedčia odkazy pre neho na múroch nahrávacích štúdií Abbey Road v Londýne.

Osobne vo mne Posledné veci Mekyho Žbirku vyvolávajú spomienky. Snažím sa neriešiť, či pri písaní textu Kým skončím púť už tušil, že sa blíži koniec (mimochodom, pre mňa osobne najsilnejšia sklaba na albume, textom, spevom, hudbou – pieseň, pri ktorej stisne pri srdci), ani či výber textu Daniela Heviera, ktorý dal albumu názov, bol náhoda. Vracajú sa mi spomienky. Spomienky na časy, keď som sa nedostal na jeho koncert, pretože som mal osem rokov a fanúšikovia pri návale rozbili výplň skla vchodových dverí do oravského kultúrneho domu a rodičia zo strachu o bezpečnosť stopli môj prvý koncert vôbec. Na Sezónne lásky, ktoré tento rok oslavujú štyridsať rokov a v podstate formovali moje vnímanie hudby. Na prvý rozhovor s Mekym. Na stretnutia v Opuse. Na jeho úsmev pri pozdrave. Na momenty, vďaka ktorým bol pre mňa obyčajný chalan a pritom tá najžiarivejšia hviezda. To všetko na tejto platni je. Hovorí sa, že človeku sa pred smrťou premietne celý jeho život. Ja mám ten pocit pri Mekyho Posledných veciach. Môj život! A to je veľmi vzácne!

Je úžasné, že žijeme v dobe, keď umelci môžu nahrávať a pracovať v podstate doma v obývačke. V prípade Posledných vecí to bolo podobné, i keď je známe, že Meky by ich za normálnych okolností nahrával v londýnskom štúdiu Konk, v ktorom si práce na novom albume naplánoval. Napokon sa tam nahrávala hudba a vznikala finálna podoba albumu, o ktorú sa už staral syn David. Meky v domácom štúdiu nahral spevy, David s londýnskymi muzikantmi napokon v spomínanom štúdiu nahral nástroje a výsledok zmixoval do finálnej podoby. Izbový sound v nahrávkach občas počuť, vždy je to však umelecká licencia, následne sa pesnička rozbieha naplno.

Že David zdedil otcov talent je zrejmé. Vďaka nemu album znie tak, ako znie a je to skvelá práca. Na počiatku bol nápad, že David bude producentom jednej piesne, potom štyroch, napokon sa postaral o celý album. Prvý singel je práve duet s ním. Pesnička Nejsi sám album v podstate otvára a okamžite zaznamenala fenomenálny úspech v slovenských i českých rádiách. Záhadou ostáva, prečo je to nateraz jediný singel? Pesničiek, ktoré by sa v rádiu uchytili je na albume viac. Moja srdcovka Z tej vône by znela super v každom formáte (okrem tých oldies, samozrejme) a vytvoriť k nej videoklip, či už zostrihom z dobových záznamov, alebo napríklad animovaný klip, by tiež nemusel byť až taký problém. Posledné veci si ďalší singel jednoznačne zaslúžia.

AKTUALIZOVANÉ: Nový, animovaný videoklip, k piesni Náhodou, silnej poetickej balade, z pera Jozefa Urbana a s hudbou Mekyho Žbirku mal premiéru 23. septembra, v deň vydania albumu Posledné veci na vinylovej platni.

Po májovom veľkom dni konečne prichádza jesenné vinylobranie. Výroba vinylových platní dnes trvá neuveriteľne dlho, pretože lisovne platní po celom svete sú z dôvodu návratu tohto nosiča vyťažené na maximum. Vinylová mustra Posledných vecí sa ryla v zahraničí a fanúšikovia Mekyho Žbirku, ktorí čakali na vinyl, sa konečne dočkali. Nahrávka samozrejme kopíruje jarné vydanie na kompaktnom disku. Vydanie je to však naozaj exkluzívne, pretože 180gramový vinyl prichádza na trh už tento piatok zabalený do luxusného lesklého kartónového obalu. Priznám sa, že tento rok som sa ešte na žiaden vinyl netešil viac. A iba aby bola informácia kompletná, tri týždne po vyjdení Posledných vecí na vinyle vychádza i box vinylových platní, ktoré Meky vydal vo vydavateľstve Opus. Konkrétne prvých sedem albumov jeho diskografie (pre úplnosť, Posledné veci sú pätnástym Mekyho štúdiovým albumom).

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (MIRO ŽBIRKA – POSLEDNÉ VECI / LP):
voice memo: nové veci
Nejsi sám
Náhodou
Z tej vône
Len sa neuraz
Ríša snov
Ako Boh
Best Man In Town
Madrigal
Kým skončím púť
Mne vadí
Naivná
Posledné veci
voice memo: teraz to zastav

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2022
Celkový čas: 47 minút