Milované slovné hračky Polemicu na novom albume 11SKA

Už jedenásty album skupiny Polemic mapuje ich niekoľkoročné tvorivé obdobie, počas ktorého sa kapela sústredila hlavne na jednotlivé single. Novinka má symbolický názov 11SKA a obsahuje rovnaký počet piesní vrátane aktuálneho singlu Viem. Ten skupina nahrala spoločne s raperom Kalim. Krst albumu sa uskutoční 13. apríla v bratislavskom klube MMC. 

Ako už samotný názov albumu napovedá, 11SKA je slovná hračka odvodená od číslovky jedenásť a hudobného žánru SKA, ktorý skupina Polemic nielen miluje, ale na domácej hudobnej scéne sa vďaka svojim piesňam a energii stala i jeho synonymom.

V novinke Viem nám vznikla pasáž s dancehallovým grooveom. Potrebovali sme, aby nám tam niekto zarapoval, nech to má ten správny smrad. Kali už v minulosti koketoval s príbuznými žánrami ako reggaeton a podobne. Oslovili sme ho a on bez váhania súhlasil. Spolupracovalo sa nám s ním veľmi dobre. Je to profesionál, prezradil Michal Mickey Novácky, ktorý zároveň dodal: Text piesne hovorí o tom, že v našom veku už vieme, čo je pre nás to pravé orechové. Inšpiráciou na takýto text je každodenný život. Ja verím v to, že ako si ho nastavíš, tak sa budeš cítiť. Aj preto sa v texte spomína dobrá energia a pozitívne vibrácie. 

Vo videoklipe, ktorý sa nakrúcal v Bratislave, účinkuje viacero skupine blízkych ľudí – napríklad, tanečník a herec Mako Hindy i bývalý člen Polemicu Jozef Jojo Pešta.

Jojo v začiatkoch kapely hrával na saxofón a je najväčší odborník na SKA na Slovensku, pričom momentálne sa venuje svojmu projektu predajni Vinylové platne, čo sa nám hodilo aj do scenára videoklipu. Keď sme podľa scenára potrebovali obsadiť úlohu manažéra baru s prísnym pohľadom, padla okamžite voľba na Maka Hindyho, ktorý ako náš dlhoročný kamarát a fanúšik, obratom súhlasil, teší sa zo spolupráce Peter Petko Opet.

Nový album 11SKA, ktorého piesne vznikli v štúdiu One Love, vyšiel na CD a na vinylovej platni vyjde album na prelome marca a apríla. Oba nosiče budú mať krásny hravý obal, ktorý vytvoril Moe (Marek Novák) z rapovej skupiny AMO.

Moe sa doslova kreatívne vybláznil a z obyčajného obalu vykúzlil umelecké dielo, z ktorého sme nadšení, teší sa Petko, ktorého doplnil Mickey: Je tam aj taká kreatívna vychytávka. Ak rukáv obalu rozstrihneš, vznikne ti šablóna, cez ktorú si môžeš posprejovať, napríklad, tričko alebo čokoľvek, čím si sám vytvoríš unikátny kúsok nášho aktuálneho merchu. Prípadne môžeš použiť fixky alebo čo ti len napadne. V tomto prípade sa iniciatíve medze nekladú.

 Marek Kučera