Mimozemšťan Jovanotti predviedol na svojom korábe veľkú šou

Jovanottiho minuloročná nahrávka Lorenzo 2015 CC bola iná, než tucet jeho albumov pred ňou. Iné bolo i takmer rovnomenné turné, ktoré taliansky spevák absolvoval po svojej krajine. Nadčasové, galaktické, dosť elektronické. A momentálne pekne zrekapitulované na piatich diskoch.

Lorenzo 2015 CC bola v Jovanottiho kariére nahrávka, ktorá ho posunula vpred míľovými krokmi. Talian je síce známy tým, že vo svojej tvorbe spája prvky popu a hip-hopu, no tento raz k tomu pridal i poriadnu dávku elektroniky. Znie to moderne, no nie každému môže tento posun pasovať. Pretože z nových piesní sa akoby vytratila tá povestná talianska spevavosť.

lorenzolive2184-350-350

Jovanottiho minuloročná nahrávka znie síce ultramoderne, ale hity ako L´ombelico Del Mondo na nej jednoducho chýbajú. Hoci je to technicky zrejme najmodernejší album bežiaceho milénia, samotného speváka stavia do iného svetla, čo najmä talianski fanúšikovia zvyknutí na istoty, nemusia prijať s nadšením. Samozrejme, medzi osemnástimi skladbami na platni si nepochybne vyberú ten svoj song a či už ide o single Sabato a Gli Immortali, alebo ktorúkoľvek inú pieseň, výber je dostatočne široký.

Fanúšikovia Taliana si na svoje prídu aj prostredníctvom boxu, ktorý prináša až päť diskov. Netuším, či náhodu nejde iba o produkt určený výlučne na taliansky trh, ale pri hľadaní na internete na neho veľmi hravo natrafíte. Ten prináša jednak samotný album, jednak jeho deluxe pokračovanie a keďže označenie boxu je Lorenzo 2015 CC – Live 2184, je celkom pochopiteľné, že ďalšie dva CD disky prinášajú záznam dva a pol hodinového koncertu.

Ten je z leta 2015 a hosťoval na ňom i Eros Ramazzotti. To všetko si fanúšikovia vychutnajú aj na DVD, ktoré je v tomto prípade zrejme najväčším lákadlom. Okrem samotného koncertu je na disku i dokument z príprav toho výnimočného projektu. Veľkolepá šou štartuje projekciou, ktorej súčasťou je aj talianska herečka Ornella Muti, tá istá, ktorá sa po boku nášho niekdajšieho vodcu Lenona rozplývala v ktoromsi bratislavskom špitáli, že krajší ústav ešte nevidela. Odvtedy trochu zostarla a neviem prečo mám pocit, že diváci pri pohľade na ňu začali pískať.

Krátko po herečkinom výstupe sa na scéne objavuje mimozemšťan Jovanotti, odetý v kostýme, v ktorom akoby práve vystúpil z lietajúceho taniera. Jeho pokus o modernizáciu však nič nemení na tom, že jeho spevácky výkon je obdivuhodný a zážitok je to naozaj skvelý. Navyše perfektne zostrihaný, s vynikajúcim obrazom, aj keď so zvukom iba v stereo formáte. Súčasťou boxu je obsiahly booklet plný fotografií a zásadných informácií a tiež dva kódy, na základe ktorých si môžete zo špeciálnej stránky stiahnuť ďalší materiál.

75%
Pavol Božík

Vydavateľstvo: Universal Music
Digitálny predaj: Supraphonline.cz
Počet diskov: 5 (4CD, 1DVD)
Rok vydania: 2015