Muzikál Jánošík od zajtra na Novej scéne

Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 16. a 17. septembra 2021 svetovú premiéru pôvodného slovenského muzikálu Jánošík. Pri tvorbe muzikálu o slávnom zbojníkovi, ktorý bohatým bral a chudobným dával, sa stretli skúsení tvorcovia – libreto plné mágie a humoru napísal Daniel Hevier, ktorý je aj autorom textov piesní, melodicky pôsobivú hudbu zložil Gabo Dušík, strhujúcu choreografiu vytvoril Ján Ševčík, výpravné kostýmy a malebnú scénu navrhla Alexandra Grusková. Režisérom a spoluautorom libreta je Svetozár Sprušanský. Spolu s predstaviteľmi hlavnej postavy Patrikom VyskočilomDáriusom Kočim a kompletným hereckým i tanečným súborom divadla vznikla inscenácia, ktorá je plná živých dialógov, humoru ale aj konfliktov a dramatických zvratov.

Iniciátorom myšlienky pre vznik muzikálu o našom národnom hrdinovi Jánošíkovi bol dramaturg, režisér a v tomto prípade i spoluautor libreta Svetozár Sprušanský: Dlho som hľadal tému alebo inšpiráciu pre vznik pôvodného muzikálu, ktorý by dokázal osloviť súčasného diváka. Po dlhých mesiacoch hľadania som si uvedomil, že osoba Jánošíka je aj dnes stále vo vedomí ľudí prítomná a živá. Na tému Jánošík vzniklo množstvo ikonických umeleckých diel. Ale ani jedno nie je v žánri muzikálu. Ani slávne predstavenie Na skle maľované nie je typický reprezentant tohto žánru a nie je to dielo pôvodné – slovenské. A tak som si povedal: Kto iní, ak nie Slováci by si mali sami napísať muzikálového Jánošíka? Kto iný, ak nie Divadlo Nová scéna, ako jediné slovenské profesionálne muzikálové divadlo, by malo byť iniciátorom takéhoto diela?

Na spoluprácu preto oslovil skúsených tvorcov Daniela HevieraGaba Dušíka. Pre spisovateľa, textára, dramatika Daniela Heviera je to po dlhých rokoch návrat na Novú scénu: Nemal som ambíciu robiť nejakú historickú rekonštrukciu Jánošíkovho života či doby, svoje libreto a texty piesní som skôr ladil ako fantasy. Jánošík je napriek, alebo vďaka svojej kontroverznosti už viac fiktívna, mytologická postava, symbol, ikona, ako reálny človek. Preto som sa ponoril do množstva legiend, povestí, rozprávok, piesní, balád, zaľudnil som scénu vílami a inými rozprávkovými bytosťami, a tak sa mi aj reálne postavy začali meniť na fantazijné.

Texty piesní písal Daniel Hevier na hudbu skladateľa Gaba Dušíka, pre ktorého je muzikál Jánošík v poradí piatym muzikálom, na ktorom sa podieľal: Inšpiráciou bolo samotné zadanie zo strany divadla a autorského tímu – spojenie symfonickej, ľudovej a rockovej hudby. Zdalo sa mi to zaujímavé, až smelé. Prvky ľudovej hudby sú všadeprítomné v celom diele, niekedy citujem, inokedy šifrujem ľudové motívy. Ale nie je to folklórny muzikál! Ako priznal, skladanie tohto muzikálu patrilo k tým najťažším. Prevažnú časť hudobného materiálu nahral sám, lebo počas epidémie nemal prístup do nahrávacieho štúdia. Musel komunikovať s vonkajším svetom i so spolupracovníkmi digitálne, čo si vyžadovalo prísnu disciplínu, veľkú mieru odhodlania a obrovskú pokoru.

Kto stvárni hlavnú postavu Jánošíka bolo už vopred jasné. Patrik VyskočilDárius Koči majú za sebou viacero hlavných úloh v pôvodných aj svetových muzikáloch a aj ich fyzické dispozície ich na postavu Jánošíka predurčili. Na stvárnenie Jánošíka sa Dárius Koči tešil: To, že budem hrať najväčšiu legendu Slovenska Juraja Jánošíka ma veľmi potešilo a som rád, že si opäť zahrám titulnú postavu v alternácii s mojim kamarátom Patrikom Vyskočilom. Jánošíka vnímam ako rebela, ktorý má či už temnú stránku vo vzťahu k panstvu ale aj tú svetlú a spravodlivú k poddaným, svojej družine, rodine a samozrejme k svojej láske Aničke. Ako muzikálový herec zvyčajne bojujem s choreografiami, teraz bolo najväčšou výzvou narábanie s valaškou.

Patrik Vyskočil vníma postavu Jánošíka v kontexte inscenácie ako symbol vzdoru a boja za spravodlivosť: Vnímam ho ako ideál, ktorý si ľudia vytvorili, aby mali v koho veriť, aby mali nádej. Keď som sa dozvedel, že stvárnim postavu Jánošíka, pocítil som zmes radosti a strachu. Radosť z ikonickej postavy a strach z veľkej zodpovednosti, nakoľko predo mnou túto postavu stvárnilo množstvo veľkých uznávaných umelcov.