Muzikálové hity už dnes v Brusne

Už dnes, v sobotu 22. augusta 2020, sa Kúpeľmi Brusno opäť rozoznejú tie najväčšie muzikálové hity. Organizátor Ján Kubiš pripravil v rámci Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika pre divákov dva dni nabité esenciálnymi hitmi filmovej a muzikálovej tvorby z Česka i Slovenska. Úvodný deň bude patriť dvom ikonám – Jozefovi BednárikoviZdeňkovi Bartákovi.

Keď som zakladal Muzikálový festival, cítil som, že ľudia majú radi filmovú, divadelnú a muzikálovú tvorbu. Počas príprav na 4. ročník sme sa prirodzene s kolegami dohodli, že udelíme Tabuľu muzikálovej slávy majstrovi Jozefovi Bednárikovi. Ten do poslednej chvíle, kedy sme ho zavolali na pódium, netušil, že dostane ocenenie, začína svoje rozprávanie o režisérovi organizátor: Neskôr, ešte v ten deň, sme si sadli a Jožko sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho festivalu. Už na druhý deň prišiel s pamätným papierom, kde boli napísané mená ľudí, ktorých by sme mali oceniť. A ja sa doteraz riadim pokynmi režiséra pri výbere.

Rodák zo Zelenča, Jozef Bednárik, je v pamäti zapísaný ako rešpektovaný a uznávaný režisér, ktorého ruka sa podpísala pod úspech mnohých predstavení a muzikálov. Zo všetkých treba spomenúť najmä muzikál Dracula Karla Svobodu, ktorý odštartoval novodobú éru popularity českého (a aj slovenského) muzikálu. Hity z tohto muzikálu si festival pripomenie v nedeľu 23. augusta. V sobotu si organizátori festivalu uctia pamiatku slovenského režiséra, ktorého má festival aj v mene, špeciálnym výberom najznámejších piesní z jeho muzikálov pri príležitosti siedmeho výročia odchodu Jozefa Bednárika do divadelného neba.

Pri muzikálovej tvorbe je mimoriadne dôležité, aby hudba vedela diváka strhnúť do deja a melódie ostali takpovediac zakorenené v pamäti. Medzi takýchto autorov sa radí aj český skladateľ Zdeněk Barták, ktorý má na svojom konte neuveriteľných viac ako 1 000 skladieb vydaných na hudobných nosičoch, napísal hudbu k 25 filmom, 12 seriálom, desiatkam Večerníčkov, inscenáciám a uviedol viac ako 10 muzikálov. Pôvodne som vôbec nechcel študovať hudbu. Nakoniec mi tatino dal pár faciek a musel som ísť na dodatočné skúšky na konzervatórium, kde som potom vyštudoval hru na tubu, spomína skladateľ. K filmu sa dostanem ako posledný. Všetko už musí byť dané, aby som mohol napasovať hudbu presne tam, kde má byť. Na mňa je vyvíjaný najväčší tlak, pretože na to mám najmenej času. Celú hudbu komponujem na klavíri a všetky noty píšem rukou. Na filmovú hudbu musí byť cit a talent, motív musí byť použiteľný počas troch sekúnd a aj troch minút, vysvetlil Zdeněk Barták začiatkom tohto roka počas rozhovoru pre Český rozhlas.

Najslávnejšie melódie z filmov a muzikálov Jozefa BednárikaZdeňka Bartáka odspievajú Marián Vojtko, Michaela Nosková, Patrik Vyskočil, Robo Halák, Dita Hořínková, Lukáš Randák, Viktor Antonio, Dárius Kočí, Radoslav Kuric, Zara Prágerová, David Key, Tereza Králiková, Lucia Václavíková a ďalší. Špeciálnym bonusom pre návštevníkov bude uvedenie koncertnej ochutnávky skladieb z muzikálu Casanova, ktorý festival uvedie na budúci rok. Muzikálový festival Jozefa Bednárika sa uskutoční už tento víkend 22. a 23. augusta 2020 v Kúpeľoch Brusno.