Mydlový princ má osemdesiat

Václav Neckář, jedna z najvýznamnejších osobností v dejinách českej populárnej hudby, oslávi 23. októbra 80. narodeniny. Pri príležitosti tohto významného jubilea vychádza komplet Osmdesát / Největší hity 1965–2023, ktorý prináša komplexný prierez hudobnou kariérou tejto legendy, a tiež jednu novú pieseň. Novinka nesie názov Snílek a vznikla v tandeme Jaromír Švejdík a Dušan Neuwerth, dvojice, ktorá stojí i za legendárnou skladbou Půlnoční.

Blížiace sa okrúhle životné jubileum zastihuje obdivuhodného Václava Neckářa na koncertných pódiách a v nahrávacích štúdiách. Napriek všetkým nástrahám osudu si udržal spevácku vitalitu, kapelu Bacily pod vedením brata Jana i úžasný repertoár, ktorý vznikal od polovice 60. rokov.

Nová kompilácia ponúka 80 nahrávok rozdelených do 4 CD a kapitol: Start životního maratonu, Na vlastní pěst (hlavně) s Bacily, Osmdesátky jako zkouška z dospělosti a Spěchání do nového milénia.

Dlhá hudobná cesta vedie od kultových Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě či Lékořice cez Čaroděje dobroděje, Suzanne, Dr. Dam Di Dam, Já ti zabrnkám, Potulného hráče, Mýdlového prince, Tvým dlouhým vlasům, Perlu, Lásku ztracenou, Oči koní, až po Půlnoční a novinku Snílek.

Golden Kids sa od 1. novembra rozbehli nielen po celom Československu, ale i po Európe. 3. februára 1970, bohužiaľ zasiahli mocní normalizátori a zakázali Marte Kubišovej spievať a tým pádom Golden Kids po 15 mesiacoch zrušili naplánované koncerty a zahraničnú spoluprácu s gramofónovými firmami. A tak sme 4. augusta 1971 na troskách kapely Golden Kids spoločne s Otom Petřinom, Zdeňkom Rytířom, Petrom Formánkom, Hanušom Bunzelom a bráchom Honzom založili skupinu Bacily, spomína Václav Neckář na zrod svojej kariéry s kapelou Bacily za chrbtom.

Posledná dekáda v Neckářovej kariére sa stala symbolom veľkého comebacku, a to vďaka úspešnej spolupráci s autorským duom Jaromír Švejdík a Dušan Neuwerth. Nový singel Snílek predstavuje vrchol tejto spolupráce. Autorom hudby i textu je Jaromír Švejdík a výslednú podobu spracoval producent Dušan Neuwerth. V štúdiu ju nahrala Švejdíkova Letní kapela s úctou k skupine Bacily, ktorá stála po boku Václava Neckářa väčšinu jeho úspešnej kariéry.

Kompilácia Václav Neckář: Osmdesát / Největší hity 1965–2023 vychádza vo vydavateľstve Supraphon a je zostavou trvalo populárnych pesničiek s nezameniteľnými baladami, výbornými textami i jedinečnou inštrumentáciou, napríklad v podobe príspevkov Ota Petřinu. Nechýbajú duetá s Helenou Vondráčkovou, Martou Kubišovou, Janou Robbovou, Věrou Špinarovou či Lenkou Dusilovou. To všetko dopĺňa booklet s podrobnou biografiou.