Najväčšie hity Marie Rottrovej na vinyle

Kompilácia najväčších hitov Marie Rottrovej – Všechno nejlepší, ktorá pôvodne vyšla na jeseň roku 2003, patrí medzi najpredávanejšie CD tituly v novodobej histórii Supraphonu. Zostava dvanástich pesničiek, limitovaná stopážou LP záznamu, teraz vychádza tiež na vinyle, tradičnom zvukovom formáte, ktorý tejto hudbe veľmi pristane. Skladby si vybrala, doplnila a zoradila Marie Rottrová osobne. Vychádzala pri tom z veľkej koncertnej skúsenosti, naznačujúcej najvyššiu obľubu jednotlivých songov u jej publika.

Marie má ten zvláštny dar, že keď spieva, každý z poslucháčov má pocit, že spieva len pre neho. Pri tom nikdy nepotrebovala lacnú vyzývavosť. Pôsobí skrytým ohňom. Už na štarte svojej úspešnej kariéry to nebola žiadna instantná hviezdička, a tak sa z nej časom stala hviezda-stálica. Osobnosť, obľúbená a uznávaná bez vekových bariér. Piesne rôznych farieb, rytmov a citových nábojov zvláda s dokonalým cítením, bezchybnou intonáciou a dikciou. Slová v jej podaní akoby znamenali viac, než hovoria, vyznáva sa zo svojho vzťahu k Marii Rottrovej textárka Jiřina Fikejzová, ktorá je podpísaná hneď pod niekoľkými piesňami na albume Všechno nejlepší.

Okrem Jiřiny Fikejzovej tu samozrejme nechýbajú ani ďalší dvorní textári Marie Rottrovej ako Jaroslav Wykrent, Zdeněk Borovec či Jaroslav Nohavica. Tí všetci napísali slová dokonale vyhovujúce naturelu speváčky a podstate pesničiek. Či už ide o silné domáce melódie Wykrenta alebo Jiřího Zmožeka, prevzaté, pôvodne poľské songy, kultovú cover verziu z francúzskeho prostredia alebo odvážnu výpožičku z repertoáru Black Sabbath, výsostne ženský, veľmi elegantný a kvalitný prejav Marie Rottrovej dokázal učiniť z týchto pesničiek ozajstné perly českej populárnej hudby posledných približne štyroch dekád. Samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na partiu znamenitých ostravských muzikantov z kapely Flamingo/Plameňáci, ktorá jej v tom bola vždy spoľahlivou oporou.

Písať pre Marii Rottrovú je potešenie pre každého autora – a pre autorku o to viac. Piesňam, ktorých sa ujme, čas akoby nemohol ublížiť, to je vzácnosť v prudko premenlivej oblasti populárnej hudby, dodáva Jiřina Fikejzová.

Samostatnou kapitolou je prevedenie novej LP reedície ako také. Je to naozaj zaujímavé – s prihliadnutím k obvykle jemnému charakteru pesničiek, častej priezračnosti aranžmánov a soulovo ľahko chrapľavému vokálu bol totiž pri rytí do výrobnej matrice využitý lak, umožňujúci optimálny prenos i tých najtichších pasáží. Súčasťou obalu LP je tiež sada fotografií Majky Votavovej zo špeciálnej bielej edície.

Nezabudnuteľné songy Lásko, voníš deštěm, Řeka lásky či To mám tak ráda a ďalšie teraz dostali tú najdôstojnejšiu možnú fazónu a poslucháči sa môžu kochať krásnou hudobnou prehliadkou skutočnej popovej klasiky vo formáte a prevedení, ktoré sú synonymom pre jedinečný hudobný artefakt.

ZOZNAM SKLADIEB (MARIE ROTTROVÁ – VŠECHNO NEJLEPŠÍ / LP):
Večerem zhýčkaná
Měli jsme se potkat dřív
S tím bláznem si nic nezačínej
Ten vůz už jel
Markétka
Lásko, voníš deštěm
Řeka lásky
Zřejmě letos nikde nejsou kytky
Lásko…
Kůň bílý
Skořápky ořechů
To mám tak ráda