Nová éra Peter Bič Project

Košická kapela Peter Bič Project, ktorých aprílový hit Where Did You Go už niekoľko mesiacov valcuje rebríčky hitparád, pripravila videoklip k novému singlu. Okrem toho intenzívne pracujú na dokončení svojho tretieho štúdiového albumu, ktorý bude prekvapením nielen pre fanúšikov, ale aj odbornú hudobnú verejnosť.

Prvý významný zlom nastal u Bičovcov už v minulom roku, keď vymenili dvoch členov kapely. Dášku Kostovčík vystriedala ohnivá červenovláska Victoria a na miesto Matúša Pavlíka sa ku klávesom postavil ostrieľaný slovenský hudobník Zoli Tóth. Novým prírastkom je aj František Jano, ktorý vyniká najmä v hre na husliach. Už pri prvom singli z pripravovaného albumu Where Did You Go, ktorý vydali už v novom zložení, možno badať, že sa hudobne odlišuje od ich predchádzajúcich hudobných počinov. Tým sa to však nekončí. Na ich novej platni údajne nájdeme aj skladby, ktorým konečne porozumejú všetci Slováci. Budú totiž v slovenčine. Mnoho prezrádza už aj videoklip k ich prvej slovenskej piesni, ktorého nakrúcanie prebiehalo v malebnom prostredí vinohradníckej oblasti Tokaj.

Veľkou zmenou pre nás a určite aj pre našich fanúšikov bude, že na albume nájdu aj slovenské pesničky. Slovenčine sme sa nikdy nebránili. Dokonca, ešte v začiatkoch našej tvorby, vzniklo aj mnoho slovenských piesní, iba sme ich nepustili do sveta. Momentálne sme dospeli k rozhodnutiu, že toto je pre nás tá správna cesta. Chceme, aby nám naši fanúšikovia rozumeli nie len hudobne, ale aby chápali aj hĺbku našich textov a tomu, čo im našou hudbou chceme povedať. Práve príchodom Victorie a farbou jej hlasu sa nám v tomto smere otvorili dvere. V tom čase som si povedal, že po anglicky síce spievame radi, ale skúsme aj niečo po slovensky a uvidíme, kam nás vietor zaveje, prezrádza o ďalších zmenách v smerovaní kapely Peter Bič.

V Peter Bič Project tvoríme hudbu podľa toho, ako to momentálne cítime. Nechceme sa prispôsobovať nejakým trendom, ani sa žánrovo špecifikovať. Jednoducho to robíme tak, ako to momentálne cítime, lebo podľa mňa, presne o tom je hudba. Pretože hudba je o vyjadrení emócií, o momentálnom pocite a vnímaní života. Mnoho našich skladieb vznikalo na malej gitare alebo na klavíri. Všeobecne sa trochu zmenil môj prístup k skladaniu hudby a začali sme využívať aj iné nástroje, dodáva Peter Bič.

Dvadsaťpäť ročná rodáčka z Košíc Victoria nie je nováčikom iba v kapele, ale aj v hudobnej brandži. Netají sa tým, že do spolupráce s Peter Bič Project nemala žiadne hudobnícke skúsenosti a spievala si väčšinou iba sama pre seba. Mladá kráska so zlatom v hrdle hudbu síce neštudovala ani v škole, no má obrovský hudobný talent, ktorý v nej Peter Bič objavil hneď po prvom počutí.

Viky som objavil v kaviarni, kde pracovala ako čašníčka. My sme tam ako kapela pravidelne chodievali. Všimol som si jej tetovanie v tvare nôt a zaujímalo ma, či sa jej páči iba hudba ako taká, alebo aj sama spieva. Jednoducho som sa jej na to opýtal. Dali sme sa do reči a nakoniec mi poslala nejaké piesne, ktoré naspievala. Jednou z nich bola aj Wicked Game, ktorá sa objaví aj na našom pripravovanom albume. Okamžite som pochopil, že táto mladá slečna sa absolútne minula povolaniu a vycítil som jej obrovský potenciál. No a potom už to išlo. Začal som s ňou pracovať a ona dostala svoju šancu, ktorej sa okamžite chopila, spomína Peťo na začiatky spolupráce s Victoriou.

Victoria má nevídaný hlas s veľmi príjemnou farbou. Je to neuveriteľný talent. Je pracovitá, vytrvalá a má veľkú chuť na sebe pracovať. Na to, že k nám nastúpila iba pred rokom a bez akýchkoľvek speváckych skúseností, urobila obrovský pokrok. Na pódiu pôsobí absolútne suverénne. Naše piesne jej veľmi sedia a je na nej vidieť, že sa v hudbe cíti ako ryba vo vode. Dokonca si začína skladať vlastné piesne, píše texty. Jednoducho sa s hudbou úplne zžila, zhodnotil líder kapely ročné pôsobenie novej speváčky v kapele.

Posledný rok bol pre mňa doposiaľ tým najúspešnejším. Nepamätám si vo svojom živote ani jeden deň bez spevu. Vždy bolo mojím snom stáť na pódiách a práve v období, keď som sa už zmierila s kariérou čašníčky, mi cestu skrížili práve títo skvelí ľudia a sen sa mi začal plniť. Práve vďaka nim som za tento posledný rok prežila tie najkrajšie momenty, ale zároveň aj najstresujúcejšie situácie, či najväčšie skúšky v živote. Veľa vecí som sa naučila o hudbe, o živote, o sebe samej. Každý deň spomínam na to, kde som bola pred rokom a kým som dnes. Uvedomila som si, že môžem dosiahnuť omnoho viac, ako som si kedy vedela predstaviť, vyznáva sa zo svojich pocitov

Pripravovaný album by mal vyjsť už tento mesiac. Z nových skladieb znie klavír, akustická gitara, či husle. Sú plné emócií a vystihujú každodenné problémy bežných ľudí. Sú o láske, rozchodoch, radostiach a starostiach, ktoré rieši každý z nás. Vznikali akousi súhrou celej kapely a každý z nich sa na nich svojím spôsobom podieľal.