One Day Jazz Festival už aj s divákmi

Peter Lipa (Zdroj foto: peterlipa.com / Poupje)

Aktuálny ročník medzinárodného festivalu One Day Jazz Festival sa doteraz niesol v čisto online podobe. Presne v polovici festivalu prichádza prvý koncert, na ktorý zahraničný hosť príde osobne a 25. júna 2020 o 20. hodine si ho diváci budú môcť vychutnať v Štúdiu L+S.

Konečne. Konečne máme tú úžasnú možnosť sa s divákmi stretnúť aj naživo. Keď hráte ako hudobník len pre kamery a nemáte možnosť priamej interakcie s divákom, je to ako také neosolené jedlo. Jednoducho nám divák chýbal, hovorí riaditeľ One Day Jazz Festivalu Martin Valihora. Tentokrát už plánujeme koncertný večer takmer tak, ako keby žiadna koronakríza nebola. Hlavným hosťom večera je Peter Lipa, slovenský guru jazzu a blues, človek, ktorého si nesmierne vážim a vnímam jeho obrovský prínos pre našu hudobnú scénu. A rovnako tak ma teší, že náš zahraničný hosť, Bernhard Wiesinger z Rakúska, príde osobne. Všetci, teda návštevníci, hudobníci, technici, pracovníci divadla a ďalší, sa stretneme v unikátnom Štúdiu L+S. Krajší reštart som si ani nemohol vysnívať, dodáva.

Najväčšia žijúca legenda slovenského jazzu, Peter Lipa, má osobitý vokálny prejav, dôraz je kladený na text a jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues. Svoj ostatný album Dobré meno vydal na jar minulého roka a okrem skladby Motýľ sa do povedomia dostali aj ďalšie skladby z albumu – Problémy s problémami či 120/80. Vo štvrtok zahrá v rámci One Day Jazz Festivalu so svojou kapelou Peter Lipa Band.

Bernhard Wiesinger, hosť One Day Jazz Festivalu z Rakúska, vyštudoval pedagogiku a hru na saxofón na konzervatóriu vo Viedni. Obe štúdiá ukončil s vyznamenaním. Absolvoval dva semestre na prestížnej Berklee College of Music v Bostone a titul Master of Arts v hre na saxofón získal na Konservatorium Wien Privatuniversität. Wiesinger hral v rôznych častiach sveta – kontinentálnej Európe, Amerike i Číne. Svoj debutový album, Notice That Moment, vydal až tento rok. Nahrával ho ešte vo februári 2019 v New Yorku s Kevinom Haysom, Scottom ColleymBillom Sewartom.

V aktuálnej sezóne počas ôsmich koncertov od apríla do augusta prepája One Day Jazz Festival Slovensko s ôsmimi krajinami. Online stream bude aj tentokrát dostupný na festivalovej stránke.