Opak a Xindl X prinášajú Freetime

Slovenský raper Opak v spolupráci s českým pesničkárom Xindlom X natočil nový klip k pesničke Freetime. Singel je novou skladbou z raperovho najnovšieho albumu Produkcie. Ak by ste čakali ľahké popevky a dovolenkový klip, Freetime vás môže prekvapiť. Jednoduchý ľahký reggae hip-hop song má dvojzmyselný text, ktorý paroduje súčasný uponáhľaný život. Život nie je iba štart – cieľ a do rakvy si nič nevezmete – chýbajú jej vačky.

Videoklip sa nakrúcal ešte v zime a už pri plánovaní a organizovaní nakrúcania Opak vedel, že potrebuje do klipu aj letné zábery. Ako milovník Španielska zvažoval miesto natáčania iba pár minút. Rozhodli vulkanické čierne pláže, krásna architektúra, nebezpečné serpentíny, výhľady či jedinečná sopka. Na ostrove večnej jari sa zhodli aj s Xindlom X.

Ak sa to dá považovať za dovolenku, tak tento typ videoklipu som za svoju 20 ročnú kariéru ešte nenakrúcal. Nechcel som, aby to bolo gýčové. Preto sme sa museli s kameramanom zladiť. A ako sa s niekým lepšie zžiť, ako keď s ním trávite 24 hodín denne, dokonca vedľa neho aj spíte na pár metroch štvorcových? Opak vysvetľuje, ako vznikal režisérsky nápad na video. Celé natáčanie sa tak stalo veľkým divokým zážitkom a v prenajatom karavane zažil Opak spolu so štábom mnoho bizarných situácií. Video k najnovšiemu singlu Freetime je roadtrip v historickej dodávke po ostrove Tenerife.

Cestovali sme ako wild camperi, prespávali sme v dodávke, parkovali sme, kde sa nám zachcelo, vstávali sme zavčasu, chodili spať po žúroch, sprchovali sa na plážach, bolo to šialené, dodal Opak. Okrem kempovania však so štábom zažili aj menej príjemné situácie.

Rebelovanie sa prejavilo aj pri natáčaní s dronom, keď robili zábery aj na miestach, kde to zrejme nebolo povolené. Cieľom však bolo získať dokonalé zábery z vtáčej perspektívy. Náhodou sme narazili na opustené sanatórium. Nedalo nám, aby sme tam netočili, keďže prostredie bolo veľmi zaujímavé. Spontánne sme vytiahli dron a natočili zopár záberov. Do 10 minút zrazu vidíme krúžiť vojenskú helikoptéru. Od toho momentu sme s dronom už nenatočili nič. Náhoda? Nemyslím, opísal jednu zo situácií Opak.

Autor videoklipu Juraj Zajačka je tiež extrémista, do nebezpečných situácií sa dostával napríklad kvôli získavaniu správnych záberov z okraja útesu, ktoré môžu mať aj 900 metrov nad morom. Takéto kúsky však rozhodne neodporúčam nikomu opakovať, ani skúšať, dopĺňa Opak, ktorý koniec koncov celé nakrúcanie hodnotí ako fantastický freetime.

Ondřej Ládek alias Xindl X ukázal, prečo patrí k brilantným textárom v Čechách. Xindl X je veľmi sympatický človek, obzvlášť rád mám jeho texty. Aj on si vie naplno užívať freetime. Jeho text v tejto skladbe je majstrovským kúskom, ostatne ako vždy. Lebo skutočne, načo budeš celý život pracovať a potom budeš najbohatší muž z celého cintorína?