Pavol Hammel dostal špeciálny darček

Foto: Patrik Ratajský

Legendárny skladateľ a spevák v tomto roku oslavuje niekoľko výročí. Dožíva sa 70-tky, jeden z legendárnych albumov Zvoňte zvonky má 50 a jeho skupina The Jets neskôr premenovaná na Prúdy slávi 55 rokov na scéne. Všetky jubileá oslávi na koncertnej šnúre spolu s kapelou Prúdy, s ktorou prejde celé Slovensko a Česko. Originálnym blahoželaním k výročiam je špeciálne vydanie časopisu Rock History Speciál.

Až 104 strán o Pavlovi Hammelovi a jeho vyše 50-ročnej hudobnej ceste. To je druhé špeciálne vydanie časopisu Rock´n´All, ktoré sa rodilo v Prahe v redakcii tohto časopisu pod editorským vedením Pavla Víška. Pavol Hammel sa tak po Radimovi Hladíkovi stal ďalším československým hudobníkom, ktorému vychádza samostatné profilové číslo časopisu.

Zostaviť takýto časopis si určite muselo  vyžiadať enormnú prácu. Už samotný nápad, s ktorým prišlo české vydavateľstvo Rock History s kolektívom autorov pod editorským vedením Pavla Víška je pre mňa úžasný. Som  veľmi vďačný, že tento Special je venovaný mne. Citujem: Je to mozaikový portrét, ktorý priblíži jeho široký umelecký záber. Myslím, že žiadny autor by s takým prehľadom a fundovane nevedel opísať celú anabázu mojej tvorby, tým pádom aj života. Hudobný vydavateľ Pavian Records dodal a vložil do časopisu špeciálny výber piesní na CD, aby bolo pri čítaní aj čo počúvať. Mne zostáva už len pokračovať v práci, aby to nebolo uzavreté hodnotenie, konštatuje Pavol Hammel.

Okrem úplnej diskografie sú v časopise články o rôznych hudobných zoskupeniach a spojeniach, s ktorými Pavol Hammel hrával – The Jets, Prúdy, Collegium Musicum, Radim Hladík. Nechýbajú rozhovory s jeho dvornými textármi Kamilom PeterajomBorisom Filanom. Fanúšikovia tu nájdu aj článok o výtvarných aktivitách Pavla Hammela z pera kunsthistorika a riaditeľa Považskej galérie umenia Milana Mazúra, jeho filmografiu ako herca i tvorcu filmovej hudby, rubriku spomienok a  komentovaný hudobný životopis od roku 1948 až po súčasnosť. Celé číslo je ilustrované archívnymi i súčasnými fotografiami i reprodukciami obrazov Pavla Hammela.

Nie je to len o mne. Je to aj o spolupracovníkoch, hudobníkoch, textároch, o tvorbe a pocitoch čo sme prežívali. Som rád, že si v Čechách ako samozrejmosť niekto všimol, že mám nejaké jubileum a asi by bolo vhodné niečo k tomu spraviť, vymyslieť, zhromaždiť, zrealizovať, zaplatiť a vydať. Vďaka tomuto záslužnému počinu vydavateľstva, ako aj všetkých, ktorí prispeli článkami, recenziami, hodnoteniami súvislostí, názormi na jednotlivé tvorivé etapy, fotografiami a spomienkami, ja nemusím už nič bilancovať. Všetko je tam, teším sa z toho a ďakujem, dopĺňa Pavol Hammel.

V časopise sú aj články od renomovaných hudobných publicistov – Jiří Černý, Leoš Kofroň, Marián Jaslovský či Pavel Malovič. Prispeli však aj mladšie ročníky Tomáš S. Polívka, Karel Prokeš, Jaroslav Riedel, Vlado Slivka a samotný editor Pavel Víšek. Vydavateľstvo Pavian Records, ktoré sa na vzniku špeciálu podieľalo, vydalo k nemu ako prílohu aj špeciálne zostavené CD so skladbami Stromy, Balada o smutnom Jánovi, Medulienka, Ešte si neprišla, Keď pavúk svoje siete dotká, Padám do neba, Dotkol som sa tvojej duše, Ľalia poľná, Akýsi cudzinecZa všetkým len Ty.

PRÚDY THE BEST OF TOUR 2018
12.11.  Spišská Nová Ves
13.11.  Prešov
14.11.  Michalovce
15.11.  Košice
19.11.  Prievidza
20.11.  Banská Bystrica
21.11.  Trenčín
23.11.  Nitra
26.11.  Martin
27.11.  Liptovský Mikuláš
28.11.  Ružomberok
29.11.  Žilina
02.12.  Lučenec
03.12.  Poprad
09.12.  Bratislava