Peter Lipa v najlepších rokoch na vinyle

V najlepších rokoch je skvelý album slovenskej jazzovej superlegendy Petra Lipu. Album pôvodne vyšiel v roku 2001 a na jeho realizácii sa podieľala slovenská autorská a interpretačná špička, textári Milan Lasica, či Ján Štrasser, alebo hudobnícka úderka GašparBuntajTatár a ďalší. Peter Lipa sa na tomto albume prejavil nielen ako jedinečný spevák, ale aj ako hudobný skladateľ. Je autorom alebo spoluautorom všetkých 18 piesní. Čerešničkou na torte sú dva superhitové live bonusy Prosperita a Maturantky.

Album V najlepších rokoch vychádza po 21 rokoch vo vinylovej reedícii a sám Peter Lipa k nej uvádza: Na dnešné časy je album dosť dlhý, 18 pesničiek má spolu 71 minút a to sa dnes už nenosí. Vtedajší vydavateľ Millenium records trval na tom, aby sme tam zaradili aj nové live verzie skladieb Prosperita a Maturantky. S odstupom času to považujem za dobrý ťah, najmä preto, lebo tieto piesne sa niekoľkoročným živým hraním veľmi odlišujú od štúdiových verzií z albumu Čierny Peter. Titulnú pesničku z albumu hrávam občas aj na koncertoch. Vlastne som ju vždy považoval za singel. Keď túto pieseň uvádzam, tak sa vždy pýtam publika, či niekto pozná odpoveď na otázku Kedy sú páni v najlepších rokoch? Ale odpovedám si sám. Vždy. To preto, lebo ten pocit nie je chvíľkový, ale dlhotrvajúci.

Tento album bol pre mňa prelomový. Po asi pätnásťročnej spolupráci s Andrejom Šebanom  som náhle nemal producenta, ktorý by sa so mnou podieľal na príprave. Ale mal som troch vynikajúcich kolegov (Juraj Tatár, Marcel Buntaj, Martin Gašpar), ktorí stáli pri mne od prvej do poslednej noty, kým album vznikal. Prvý raz sme si vyskúšali v štúdiu nového kolegu Michala Žáčka, z ktorého sa neskôr stal mimoriadne dôležitý člen nášho hudobného združenia. Hrali sme spolu asi 15 rokov a náš spoločný špeciál v pesničke Mokrá ulica je mojim najobľúbenejším miestom celého albumu. A to najdôležitejšie je, že na tomto albume som sa prvý raz v živote prezentoval ako autor všetkých  pesničiek. Pri nahrávaní sa ukázalo, že náš zvukový majster Ďuro Kupec je ako gitarista v tejto zostave absolútne spoľahlivý, dopĺňa Peter Lipa informácie o spolupráci na albume s jeho kolegami.