Petr Bende hlási Restart

Autor foto: Lenka Hatašová / Zdroj foto: Supraphon

Piesne na svoj nový štúdiový album pripravoval Petr Bende priebežne niekoľko rokov. Skladal ich na cestách s gitarou alebo doma na klavíri. Vlastne sa tak vrátil ku koreňom, kedy ešte týmto spôsobom pesničky bežne vznikali. Celkom obnažené melódie, ktoré obstoja v striedmej interpretácii jedného nástroja a hlasu. „Množstvo mojich skladieb sa rodí v noci, kedy sa stíši deň a konečne si môžem zapisovať rytmy, ktoré sa vo mne ukladajú. Natočím niekoľko verzií a idem spať. Keď ma pieseň osloví ešte aj ráno, tak ju nechávam ďalej žiť. Ak ten pocit nemám, dám ju hneď preč a dívam sa dopredu,“ približuje Petr Bende proces svojej tvorby. Vzniklo tak zhruba vyše 40 skladieb, z ktorých si Petr napokon vybral 25.

K dvom piesňam si zložil texty sám, jedným mu prispel básnik Tomáš Tajchner a väčšinu otextoval Tomáš Roreček. Petr Bende k tomu dodáva: „Čo sa týka textov, najväčší podiel má Tomáš Roreček, s ktorým dlhodobo spolupracujem a vyhovuje mi jeho štýl i okruh tém. Sme v podobnom veku, prežívame obdobné strasti i radosti. To všetko sa v textoch premieta. Tomáš mi dokonca poslal na jednu melódiu niekoľko rôznych verzií textu, a tie som si dával dohromady, aby vznikol taký text, ktorý by niesol odtlačok môjho osobného príbehu. Takže sa dá s určitým nadhľadom povedať, že všetky piesne som prežil a mám ich pod kožou.“

Keď Petr Bende hľadal pre svoj nový album správny názov, stále sa mu vracalo slovo restart. Má totiž v sebe presne tú emóciu, s ktorou nahrával jednotlivé skladby, ale tiež vyjadruje pocit, s ktorým sa rád každé ráno prebúdza a žije. „Restart v názve albumu znamená novú silu pre niečo vznikajúce, zmenu v mojom prístupe k skladaniu, súčasný zvuk, ale tiež nový producent a nové hudobné vydavateľstvo, s ktorými som započal spoluprácu. Je to vykročenie novým smerom, impulz, na ktorý som čakal, a nádej, ktorú každý potrebuje k životu,“ premýšľa nad Restartom Petr Bende.

Album je horúcou novinkou a vo vydavateľstve Supraphon vyšlo včera.