Polnočný koncert Imagine Dragons na Colours Of Ostrava bol ako luxusný Silvester uprostred leta

Imagine Dragons na Colours Of Ostrava (Autor foto + foto v texte): Zdenko Hanout / Colours Of Ostrava

Môžete ich mať napočúvaných, napozeraných na sociálnych sieťach, môžete vidieť nespočetné množstvo ich koncertov a aj tak viete, že pri každom ďalšom stretnutí vás opäť prekvapia. Ani v Ostrave tomu na koncerte Imagine Dragons nebolo inak. Večer plný nečakaných momentov, silných emócií a obrovskej pozitívnej energie.

Festival Colours Of Ostrava si tento rok postavil latku naozaj vysoko. Na zozname účinkujúcich je počas štyroch dní plejáda zvučných mien. Pre mnohých však prišiel vrchol hneď v prvý večer. Zatiaľ, čo cez deň sa niekoľko desiatok tisíc ľudí premiestňovalo pomedzi množstvom pódií, na ktorých vystupovali rôzni umelci, po výborných koncertoch speváčky Birdy a britskej formácie Alt-J na hlavnom pódiu, sa väčšina prítomných začala zhromažďovať práve tam.

Tlaky boli zjavné už hodinu a pol pred začiatkom. Toľko času delilo koncert Alt-JImagine Dragons, toľko času bolo potreného na prestavenie pódia a na prípravu skvelého zážitku. Ak ste sa pri nejakej príležitosti niekedy dostali k odkazom, ktoré fanúšikovia zanechávajú svojim idolom na sociálnych sieťach, je vám jasné, že fanúšikovská základňa Drakov je ohromná a pre väčšinu sa kapela stala nielen neoddeliteľnou súčasťou ich života, ale mnohými ich životmi v pozitívnom slova zmysle i poriadne zamávala.

Na Drakoch je zároveň famózne, že tieto odkazy neberú na ľahkú váhu, svojich fanúšikov si vážia a snažia sa im byť čo najbližšie. Žiadne hviezdne maniere, práve naopak. Dať čo najviac na vedomie, že to veľké srdce nie je iba na strane pod pódiom, ale aj na scéne. A americká štvorica to dávala najavo celých sedemdesiatpäť minút svojho festivalového vystúpenia.

Už len fakt, že na neskorý polnočný koncert si počkali desaťtisíce ľudí nadchol kapelu od samotného začiatku. Radosť im robil aj netradičný a vskutku výnimočný areál, v ktorom sa Colours Of Ostrava odohráva, pekné počasie i nadšenie publika, ktoré k svojim Drakom vzhliadalo doslova ako k modlám.

O frontmanovi Danovi Reynoldsovi je známe, že chce byť svojim fanúšikom naozaj čo najbližšie a tak počas koncertov schádza cez vyhradené priestory do davu a podáva si s nimi ruky. V Ostrave na to nebol vymedzený priestor a tak to spevák vyriešil po svojom. Vrhol sa na divákov a nechal sa unášať ich rukami. Ešte predtým si však na scénu vybral fanúšika z davu, divočil s ním na scéne pri cover verzii piesne Song 2 kapely Blur a následne ho vyzval, aby za ním skočil do davu. Asi najsilnejší moment celého koncertu. Jednak som ešte nezachytil, že by toto niekedy Reynolds urobil a jednak tak svojim fanúšikom ukázal, ako vyzerá ďalší level jeho vďaky a dôvery voči nim. Samozrejme, že mu publikum odplatilo vďaku tým, že ho nechcelo pustiť späť, aj keď neviem celkom presne odhadnúť, ktorá strana si ten zážitok chcela vychutnať dlhšie, pretože sa zjavne výborne bavili strany obe.

Komunikácia s publikom je v prípade Imagine Dragons na úrovni, ktorú zrejme momentálne neposkytuje žiaden iný umelec. Spevák kapely sa na jednej strane snaží dávať svojim fanúšikom posolstvá, ktoré ešte ani raz nevyzneli ako prázdne frázy a aj v Ostrave bolo jasné, že si dav jeho slová berie k srdcu a stojac v kotle mnohí nadobudli pocit, že svet sa ešte zrejme dá zachrániť.

Imagine Dragons, hoci by mohli, nehrajú žiadnu hviezdnu hru. Hoci Reynoldsovi spoluhráči ostávajú v pozadí, sú neoddeliteľnou súčasťou tohto ansámblu, no úlohu vlajkonosiča bravúrne zvláda práve Dan Reynolds. Počas ostravského koncertu bol svojim fanúšikom tak blízko, ako sa len dalo. Keď dievčina v prvom rade požiadala prostredníctvom malého plagátu o objatie, neváhal si ľahnúť na scénu a objať sa s ňou. Keď mu na scéne pristáli vlajky, nerobilo mu problém pozbierať ich a odspievať s nimi niekoľko piesní. Fakt, že fanúšikovia by sa mu doslova rozdali dokazovali i šiltovky a klobúky, ktoré pristávali na scéne. A zjavne neboli na príťaž. Väčšina z nich skončila na Danovej hlave a následne znova v publiku.

Večer, na ktorý sa nezabúda. Stretnutie tretieho druhu, na ktoré si väčšina prítomných bez mihnutia oka pretrpela horúci deň, len aby svojim idolom bola čo najbližšie. A pritom ste ani na chvíľu nemali pocit, že by v tom bola čo i len štipka pátosu, alebo že by to Reynolds robil z nejakej vypočítavosti. Tá pozitívna energia, ktorá na ich koncertoch pulzuje na oboch stranách a jej presunu nezabránia žiadne zábrany, je tam zrejmá.

A k tomu všetkému si treba pridať ešte famózny koncert, pretože Dragoni všetky tieto bonusy navyše ani náhodou nevyužívajú na to, aby sa vyhli spievaniu, dokonalému hraniu, alebo zakrývali niečo iné. Imagine Dragons sú momentálne najlepšia koncertná kapela, ktorej 75 minútový program je skvelý koncert vyskladaný z hitov z troch výnimočných albumov, ktoré má kapela na svojom konte. Reynolds je navyše excelentný spevák, ktorý nemá problémom so spevom a ani so žiadnou polohou, v ktorej by spieval. V Ostrave predviedol, že mu to ide výborne napríklad aj po ležiačky.

Väčšinu hitov samozrejme publikum odspievalo, či skôr odkričalo s Drakmi. Pri legendách ako Gold, It´s Time, Demons, Shots, či Radioactive je to pochopiteľné. Pri novinkách z albumu ƎVOLVE, ktoré už stihli preraziť do éteru (Thunder, Belevier, Whatever It Takes, či Walking The Wire) je to tiež normálne. Ibaže Draci do programu už zaradili i piesne I Don´t Know WhyYesterday, ktoré ešte neopustili bezpečné prístavy nového albumu a na svoju singlovú príležitosť stále čakajú, no publikum ich rovnako odspievalo s nimi.

Jednoducho zážitok, ktorý symbolickým polnočným štartom pripomínal luxusný Silvester uprostred leta, zážitok, na ktorý sa bude spomínať nenormálne dlho a po ktorom ktosi v dave zahlásil, že ak existuje Boh, tak určite má meno Dan Reynolds a my, jeho fanúšikovia sme jeho Apoštoli. Okrem nádhernej myšlienkovej bodky ostáva už iba veriť, že sa navzájom tak skoro, alebo ešte lepšie nikdy nezradíme.

Pavol Božík
100%