Priateľstvo a láska sú nad zlato

Bílý Den je názov nového singla z pripravovaného a mimoriadne očakávaného albumu Anety Langerovej Dvě slunce, ktorý vyjde 26. novembra. Pieseň je oslavou každodenného dobrodružstva života, v ktorom sme všetci svojím hlavným hrdinom. Je len na nás, či ho naplníme odvahou alebo strachom. Či život žijeme alebo prežívame. Bílý Den je o ceste každého človeka k sebe samému. K tomu úprimnému uvedomeniu si, že žijeme to, na čo máme a sme pri tom šťastní, dodáva speváčka, pre ktorú bol tentokrát tvorivou inšpiráciou jej otec.

Radosť z tvorby Anety Langerovej pokračuje ďalšími príbehmi, vytvorenými vo vzácnej spolupráci s klaviristom, spoluautorom a producentom nového albumu Jakubom Zitkom. K piesni Bílý Den mňa osobne inšpiroval rovnomenný román Jacka Londona. Vyjadruje príbeh človeka, ktorý sa nerozvážne pustil do honby za bohatstvom, ziskom a pôžitkami. Musel bojovať o prežitie so silnejšími, aby sa dostal na úplne dno, kedy sa mu rozjasnilo a pochopil, že omnoho dôležitejšie sú iné veci ako napríklad láska, priateľstvo a prostý život, hovorí speváčkin dlhoročný spolupracovník Jakub Zitko.

O scenár a réžiu klipu sa postaral Zdeněk Suchý: V klipoch ma baví hľadanie neľahkej formy, kedy sa nič nedeje, ale my vieme, prečo to tak je. Aneta v klipe Bílý Den fyzicky nie je. Sú tam jej slová, hlas a hudba. Vo svojom priestore sme vo vnútri seba. To, čo sme v ňom, sme snáď my. Teraz už len nájsť odvahu vyjsť von. V hlavnej úlohe účinkuje český herec s nekonečným zmyslom pre humor Miloslav Mejzlík.