Rok Petra Muka

Autor foto: Vladimír Fyman

Niektoré výročia sú obzvlášť smutné. Dalo by sa predpokladať, že po desiatich rokoch sa človek vyrovná s odchodom niekoho, s kým nebol ani nejako pokrvne spriaznený. V máji prešlo desať rokov od chvíle, čo do umeleckého neba odišiel Petr Muk. Neviem, či je to generačná záležitosť a či by sa so mnou zhodli poslucháči mojej generácie, ale odchod Petra Muka bol pre mňa osobne najväčším zásahom do môjho umeleckého vnímania.

Spomínam, ako som sa pred tridsiatimi rokmi divil, že debutový album českej kapely vychádza v slovenskom vydavateľstve, ako vlna Oceánu na čele s Petrom Mukom zmietla celý ten socialistický hudobný biznis do minulosti a ukázala, že nás čakajú veľké veci. Následne prišlo prekvapenie v podobe vzniku Shalomu, čosi tak nevídané, ako koniec jednej kapely, ktorá kraľovala rebríčkom a vznik inej a nakoniec sólová kariéra jedného z najvýraznejších československých spevákov, na ktorú sa mnohí pozerali cez prsty, no Petr Muk vždy dokázal, že je to Pán umelec.

Až v časoch sólovej kariéry Petra Muka som mal niekoľko príležitostí robiť s ním rozhovory pre rôzne médiá. Bol fantastický. Nie, nedovolil by som si povedať, že to bol kamarát, ale rešpektovali sme navzájom. On mňa ako novinára a ja jeho ako umelca. Najúžasnejšie rozhovory s ním vznikali po vypnutí diktafónu. Možno sa tak správal ku všetkým, ale fakt, že po vypnutí mikrofónu mi častokrát prezradil veci, ktoré sa bežne nehovoria, snáď s vedomím a istotou, že sa vonku nikdy nedostanú, ešte viac zvýrazňovali jeho výnimočnosť v mojich očiach.

V máji to bolo desať rokov, čo Petr Muk odišiel a každý rok si uvedomujem, že som sa s tým vlastne nikdy poriadne nezmieril. Tohtoročným prekvapením pre jeho fanúšikov bola kompilácia Sny zůstanou, ktorá vyšla nielen na CD, ale tiež ako vinylový dvojalbum. Tá prostredníctvom dvoch desiatok piesní síce nedokáže zmapovať všetko, čo by bolo treba zmapovať, ale to najzásadnejšie na nej zmapované je. A navyše ešte veľmi systematicky.

Na prvej strane prvej platne totiž poslucháč nájde štyri najzásadnejšie hity kapely Oceán. Po obrátení na gramofóne sa zas rozoznejú štyri najzásadnejšie hity formácie Shalom. Komplet tuctu piesní na druhej vinylovej platní je už prierezom Mukovej sólovej tvorby, či špeciálnych projektov. Takým kompilácia začína – konkrétne Mukovým coverom legendárneho Stínu katedrál. Na druhej vinylovej platni možno nájsť to najzásadnejšie, od cover verzie Zrcadla, cez dnes už kultového Tančíš sama, cez špeciál, ktorým si Petr Muk uctil spoluprácu s britským duom Erasure, až po modlitbu Adonai zo Svobodovho muzikálu Golem, ktorý sa síce nestretol s uznaním kritiky, no tento Mukov song z neho sa stal zásadným poznávacím znamením celej Golemovskej produkcie. Ostatne, ako každý spevákov muzikálový angažmán.

Sny zůstanou sú pokusom o dôstojné zmapovanie toho najzásadnejšieho, pod čím je Petr Muk podpísaný ako spevák, ale vo väčšine prípadov i ako autor či spoluautor hudby a výnimočne i ako textár. Priznávam sa, že som v posledných rokoch opäť prišiel na chuť vinylovým platniam a práve pri tejto kompilácii som si uvedomil čaro toho, že hudba hrá plynulo, ale že po jednotlivých časových etapách môžem vstať, prehodiť platňu a uvedomiť si čaro tých časov, s ktorými sa mi tvorba Petra Muka spája.

Vnútorná strana dvojalbumu prináša stručný, no mimoriadne obsažný sumár kariéry tohto výnimočného umelca. Jediným, problémom inak famóznej kompilácie s remastrovaným zvukom na platniach je kvalita tlače textu na vnútornej strane obalu, respektíve nešťastne zvolená farba písma, vďaka ktorej sa text trochu ťažšie číta.

O roku 2020 sa okrem iných vecí hovorí aj ako o roku Petra Muka. Bol by sa dožil 55 rokov, uplynulo desaťročie od jeho odchodu do umeleckého neba, štvrťstoročie uplynulo od prvého projektu formácie Shalom a neuveriteľných tridsať rokov od debutovej nahrávky kapely Oceán, ktorá mimochodom, nielen z toho dôvodu opäť vyšla na vinylovej platni vo vydavateľstve Warner Music. A reč je nielen o albume Dávna zem, ale tiež o nahrávke Pyramida snů doplnenú o druhú platňu prinášajúci kompletný maxisingel Haifa.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (Petr Muk – Sny zůstanou / LP):
Ráchel
Dávna zem
Prázdna ulice
Naděje

Až jednou
Léto měsíců
Bon soir, mademoiselle Paris
Pastýř stínů

Stín katedrál
Přicházíš s láskou
Zrcadlo
Neusínej
Tančíš sama
Něžné dotyky

Láska tě spoutá
Láska, ta nebezpečná věc
Sny zůstanou
A stejně tě ztrácím
Spolu
Adonai

Vydavateľstvo: Warner Music
Rok vydania: 2020
Celkový čas: 79 minút
Počet piesní: 20