Semifinále Eurosongu bolo najskôr Ukrajina, až potom Eurovízia

Vesna, česká dievčenská skupina postúpila do sobotňajšieho finále / Zdroj foto: eurovision.tv

Akože, ak tá nezmyselná vojna bude trvať desať rokov, bude Eurovízia desať rokov o Ukrajine? Isteže, som absolútne proti (akejkoľvek) vojne, je to tá najhoršia vec, čo sa môže v Európe 21. storočia diať, ale celý večer mi hlavou chodila jediná myšlienka – hoď kameňom, kto si bez viny. Už vlani stratila Eurovízia status nepolitickej udalosti, lebo Ukrajina, tento rok to bola najskôr Ukrajina a až potom Eurovízia.

Protivojnové texty v polovici piesní prvého semifinále, všetko odeté do modro-žltej farby a Ukrajinci vystrkujúci rožky, snažiac sa bojkotovať vystúpenie českej Vesny, pretože si medzi riadkami textu ich piesne prečítali, že im speváčky odporúčajú, aby sa zmierili s Ruskom. Amen. A vlastne ešte nie. Ešte Ordinary World s prvoplánovým zvukom sirén. Vedel by som byť ešte viac kritický, ale iba ma to zbytočne oberá o energiu.

Prenos som sledoval na obrazovkách Českej televízie a s riadnou dávkou nostalgie som spomínal na roky s Liborom Boučkom. Ten chlap mal informácie, ktoré doloval hádam spod zeme, bol neskutočný, zaujímavosti, pikošky, iné informácie o interpretoch v semifinále, iné o tých istých umelcoch počas finále. Predpokladám, že v sobotu budem počas finále počuť všetko to, čo som už počul dnes. Jan Maxián tápe, či na scénu prichádza chorvátsky, alebo švajčiarsky interpret, ups. Nuž, zatiaľ čo pre Libora Boučka bola Eurovízia výzvou, s ktorou sa každoročne úspešne popasoval, pre súčasného moderátora je to skôr povinná jazda.

Vizuálne dokonalá šou, v globále však pre mňa najväčšie sklamanie, od čias, odkedy Eurovíziu sledujem. Ja, ako fanúšik (a verím, že nie som jediný), som sa tešil na skvelý dvojhodinový program a nie na serenádu o Ukrajine, ktorá aj tak nič nezmení, lebo to všetko je politika, bohužiaľ, vrátane Eurovízie.

Dosť bolo reptania, z 15 súťažiacich v prvom semifinále, do sobotňajšieho finále postúpila desiatka týchto krajín: Chorvátsko, Moldava, Švajčiarsko, Fínsko, Česká republika, Izrael, Portugalsko, Švédsko, SrbskoNórsko. Z celého srdca gratulujeme bratom Čechom k ďalšiemu v rade postupov do finále a samozrejme, želáme čo najlepšie umiestnenie v sobotňajšom finále. Keďže RTVS súťaž úspešne už 11 rokov ignoruje, môžu sa slovenskí fanúšikovia podujatia tešiť aspoň z posledných, naozaj nie zanedbateľných úspechov Českej republiky.

Aby informácia bola kompletná, dopĺňam, že z prvého semifinále sa do finále nedostali: Malta, Írsko, Azerbajdžan, Holandsko ani Lotyšsko.

Pavol Božík