Sólový debut Petra Muka vychádza vo výročnej reedícii

Autor foto: Vladimír Fyman

Petr Muk, jeden z najvýraznejšich spevákov, skladateľov a textárov českej popovej scény, vydal presne pred dvadsiatimi rokmi svoj prvý sólový eponymný album. K jubileu vyšla 19. mája jeho reedícia v 2CD podobe s 12 dobovými bonusmi.

Pôvodný album bol digitálne zremastrovaný, dostal špeciálny obal doplnený o neznáme fotografie a dôležité spomienky so zasväteným sleeve note dlhoročného Petrovho spolupracovníka a priateľa Karla Deniša. Ak chcete skutočne poznať a pochopiť Petra muka ako muzikanta i človeka, bez jeho prvotiny to nie je možné. Ak by aj zostarli niektoré vtedy módne elektronické zvuky, tak spievané slová stále platia. Najviac tam, kde sa urputnou prácou podarilo nájsť vytúžene masívny, niekoľkými vrstvami gitár definovaný sound, vzorne slúžiaci poslaniu songu.

Bonusový disk Předtím… a potom zahŕňa nahrávky, ktoré bezprostredne predchádzajú sólovému debutu, materiál pre samotný album a nahrávky následujúceho albumu. Nebolo možné tam nezaradiť výrazné hity Shalomu Stín katedrál a Šeptám, vydané iba na kompilácii Dekáda, ktoré ukončili existenciu tohoto výnimočného projektu. Podstatnú časť potom tvoria demosnímky k albumu v (ne)čakane vysokej kvalite, niekedy ešte s odlišnými názvami, než aké nakoniec dostali. Loď ke hvězdám, jeden z hlavných hitov albumu, tu vychádza v singlovej tzv. kappa verzii. Na záver sú zaradené piesne z obdobia po vydaní albumu – duet s Bárou Basikovou O lidech a skladba Láska tíží, obe pôvodne vydané na špeciáonom albume Vánoční hvězdy a Petrova obľúbená pieseň Kdyby tady byla taková panenka v duete s Michaelou Klímkovou.

Petr Muk bol zakladateľom a frontmanom skupín Oceán (1985 – 1992) a Shalom (1992 – 1996), v roku 1997 nastúpil na sólovú dráhu a vydal niekoľko veľmi zaujímavých albumov ocenených Zlatými a Platinovými platňami. Je držiteľom ceny hudobnej akadémie a pravidelne bodoval aj v ankete Český slavík. Tragicky zomrel 24. mája 2010 vo veku 45 rokov.

CD1
Probouzím sen
Přicházíš s láskou
Loď ke hvězdám
Proměníš se v duhu
Letím tmou
Jsi ztracená
Okno v nebi
V slunci tě hledám
Silmarillion
Nesmíš se splést
Anděl
Loutky
Slzy dvou
Dál do srdcí
Ty víš, kde jsem

CD2
Stín katedrál feat. Michaela Klímková
Šeptám
Přicházíš s láskou – demo
Jsi ztracená – demo
Okno v nebi – demo
V Slunci tě hledám – demo
Srdce a kámen (Anděl – demo)
Krása (Dál do srdcí – demo)
Loď ke hvězdám (kappa verze)
O lidech feat. Bára Basiková
Láska tíží
Kdyby tady byla taková panenka feat. Michaela Klímková