Spomienky na zlatú éru Pútnikov

Zdroj foto: Supraphon

Presne 30 rokov od vydania debutového albumu legendy českého bluegrassu, skupiny Poutníci vychádza zásadná kompilácia s príznačným názvom Poutníci – Zlatá éra 1983 – 1991. Označenie sezón 1983-1991 za zlatú éru rozhodne nedehonestuje predošlé či nasledujúce pôsobenie kapely, ale naopak vystihuje mimoriadnu porciu úspešných skladieb z onej doby, z ktorých mnohé rezonujú v širokom povedomí dodnes. Veď, kto by nepoznal skladby Panenka či Až uslyším hvízdání.

Robert Křesťan zostavil 2CD Poutníci – Zlatá éra 1983-1991 ako kombináciu dvoch kompletných albumov a mohutného počtu bonusov. Albumy Poutníci (1987) a Chromí koně (1990) dopĺňajú celkový počet takmer päťdesiatich skladieb ukážkami z anglicky spievaných elpéčiek, záverečným koncertným sbohem, ale taktiež na singloch, výberoch a kazetách roztrúsenými zaujímavosťami. Veľká časť z vyššie spomenutých už veľmi dlho nie je dostupná, väčšina sa v CD formáte objaví prvýkrát. Nový remastering z pôvodných pásov zaručuje maximálny poslucháčsky zážitok.

Robert Křesťan si pri príležitosti vydania 2CD Poutníci-Zlatá éra 1983-1991 zaspomínal: Moja cesta s Poutníkmi trvala dlhých dvanásť rokov. Už si nepamätám, z akých dôvodov sme s Lubošom Malinom a Jiřím Plackom vtedy odchádzali. Spomínam si ale, že po ohlásení našich úmyslov sme ešte nahrali album The Days of Auld Lang Syne – a po nedávnom vypočutí tejto nahrávky som sa znovu presvedčil, ako nám to spolu dobre hralo.

Ďalší ex-Poutník Luboš Malina k tomu dodáva: Poutníci sú pre mňa dôležití predovšetkým tým, že som sa pri nich stretol s Robertem Křesťanem, vďaka nemu som začal o veciach premýšlať inak, a vzápätí som si uvedomil, že s ním chcem tvoriť a hrávať, dokedy to bude možné. A tento pocit mi vydržal tridsaťtri rokov. Ďakujem, Poutníci!

Trampské, folkové a country skúsenosti sa pri skupine Poutníci v správnej chvíli stretli s netradičným inštrumentárom, prepájajúcim gitary, benjá a mandolíny so saxofónmi a velebné americké ľudovky s rockovými predlohami typu Heavy Horses od britských Jethro Tull. S výsledným moderným bluegrassom urobili Poutníci zaslúženú dieru do sveta, vrátane pozoruhodného ohlasu v USA, kde ich dva albumy (Wayfaring Strangers, Chromí koně) získali cenu od SPBGMA (Spoločnosť pre zachovanie a rozvoj amerického bluegrassu) Bluegrass Music Awards za najlepší neamerický album roka. Bývalý člen PoutníkovJiří Plocek k tomu pridal svoje vyznanie: Plavili sme sa s napnutými plachtami v ústrety objavovaniu našej hudobnej Ameriky a zažívali krásne – až exotické – chvíle, ku ktorým prispievalo svojim nezastupiteľným dielom naše úžasné publikum. Ďakujem za to.

Dvojalbum Poutníci-Zlatá éra 1893-1991 vydal Supraphon na 2CD. Štyri dni pred oficiálnym termínom vydania pokrstili dvojalbum Robert Křesťan s Lubošom Malinom na koncerte skupiny Druhá Tráva v Malostranskej besede v Prahe.