Štefan Margita prvýkrát v úlohe Aigisthosa

V Opere Palau de les Arts Reina Sofia vo Valencii odohral Štefan Margita v januári niekoľko mimoriadne úspešných predstavení opery Elektra, v ktorej si zahral úlohu Aigithosa. Nemecký hudobný skladateľ Richard Strauss a libretista Hugo von Hoffmannstahl napísali operu podľa známej Sofoklovej antickej tragédie. Premiéru mala 25. januára roku 1909 v Kráľovskej opere v Drážďanoch, kde vtedy spôsobila niečo ako hudobné zemetrasenie.

Ihneď po drážďanskej premiére nasledovalo uvedenie Elektry v Berlíne, vo Viedni, Miláne a v New Yorku. Operné spracovanie mýtického krvavého a temného príbehu, ktorý sa odohráva po skončení trójskej vojny, o hrdej a nepoddajnej nositeľke túžby po odplate sa čoskoro stalo jedným z hlavných diel opernej kultúry.

So Straussovou operou Elektra sa stretávam prvýkrát, hovorí tenorista svetového renomé Štefan Margita. Úloha Aigisthosa, milenca Elektrinej matky, je pre mňa novou speváckou úlohou a veľkou výzvou. Preto som ani minútu nerozmýšľal a ponuku zaspievať si túto rolu v Palau de les Arts Reina Sofia vo Valencii som okamžite prijal. Každá nová rola je pre mňa totiž obohatením môjho operného repertoáru. Svoju úlohu zohralo aj to, že Elektru vo Valencii režíruje slávny kanadský operný režisér Robert Carsen, s ktorým som sa už niekoľkokrát pracovne zišiel a vždy to bola nádherná a podnetná spolupráca. Tiež ma veľmi teší stretnutie so celosvetovo známou švédskou opernou sopranistkou Ireny Theorin, ktorá sa báječne zhostila titulnej úlohy v tejto Straussovej opere, dodáva v Košiciach narodený tenor. V apríli tohto roku sa Štefan Margita vráti do Chicaga, aby si vo Wagnerovej opere Zlato Rýna zopakoval úlohu poloboha Ohňa Logeho, ktorá je už dlho jednou z jeho hlavných úloh. A v máji ho potom čaká ďalšia úloha na scéne Metropolitnej opery v New Yorku. Manželovu premiéru v slnečnej španielskej Valencii si pochopiteľne nenechala ujsť jeho manželka Hana Zagorová.