Štefan Štec sa na jar vráti na pódiá

Koncertovanie je jeho vášeň. Štefan Štec koncom minulého roka žal obrovský úspech na pódiách po celom Slovensku a napriek tomu, že aj s kolegami z kapely Fajta už boli riadne unavení, po pár týždňoch oddychu im koncertovanie chýbalo. Aj preto sa rozhodli vypočuť volanie fanúšikov a so svojim originálnym turné sa za nimi vyberú aj na jar. Fantastickí propagátori rusínskeho folklóru tentoraz trochu obmenia repertoár a zaspievajú najmä skladby z ich najnovšieho albumu Duje Vitor. Ani tentoraz nebudú chýbať atraktívni hostia, ktorí divákov presvedčia, že ľudovky, pop a rock majú k sebe oveľa bližšie ako by sa mohlo zdať.

Musím povedať, že sa nám hralo všade úžasne. Je pravda, že napríklad v Snine som sa mohol pokojne prihovárať publiku aj po rusínsky a skoro všetky skladby spievali s nami, no napríklad v takom Zvolene, kde sme mali obavy, ako na nás budú reagovať, sme ostali v nemom úžase, keď som mal počas koncertu standing ovation. Nemôžem na to zabudnúť. Naozaj všetky koncerty boli originálne a veľmi vďačné, vraví Štefan Štec.

Turné pokračuje na jar s trochu obmeneným repertoárom. Nebudú chýbať ani hostia, aj keď Štefan zatiaľ nechce prezradiť, akí. Každopádne, vlani sa spojenie so spevákmi a kapelami populárnej hudby ako Adam Ďurica, Peter Bič Project, či Marián Čekovský osvedčilo.

Tak ako mne, aj kapele, zostali živé pocity a musím povedať, že úspešné koncertovanie je návykové, chýba nám potlesk, energia divákov. To, že sa turné vlani rýchlo vypredalo, nás motivovalo, aby sme dopriali koncert aj tým, ktorí vtedy nezohnali lístky. Na aktuálnych koncertoch v rámci jarnej časti turné zaznejú najmä skladby z nového albumu. Samozrejme zahráme aj niečo z toho prvého, pretože ľudia si niektoré veľmi obľúbili a tie jednoducho nemôžu chýbať. Takisto si stále pripravujeme aj špeciálne vstupy podľa regiónu, v ktorom účinkujeme. A určite budú aj hostia. Mám rád tieto fúzie žánrov a myslím si, že sa nám to veľmi citlivo podarilo zladiť. Takže hostia budú, no to je ešte v štádiu príprav, dodáva Štefan Štec.

Štefan Štec je tak trochu Dobšinským v oblasti rusínskeho folklóru. Nielenže sa snaží o to, aby čaro rusínskej tradičnej hudby z nášho regiónu objavili aj Slováci v iných častiach krajiny. Chodieva tiež na výpravy za Rusínmi v zahraničí. A práve na takejto ceste vznikol základ pre krásnu skladbu Duje Vitor, ktorá je natoľko  zásadná, že podľa nej nazval celý album.

Skladba Duje Vitor pochádza od Rusínov z Rumunska, z oblasti blízko ukrajinských hraníc. My sme tam boli s manželkou na takej expedícii pred dvoma rokmi. Dostali sme sa aj na jednu svadbu, tam som ju počul prvý raz a nahral som si ju na mobil. Páči sa mi preto, že je rusínska, ale nie z nášho kraja. Mojim cieľom je totiž dostať do nášho priestoru aj vzdialenejší rusínsky folklór. Ja som potom k hudbe napísal text, vraví Štefan Štec.

17.04. Martin
23.04. Trenčín
29.04. Vranov nad Topľou
02.05. Brezno
23.05. Stropkov