Stingove songy sú ranou istoty

Sting si počas svojej dlhoročnej kariéry vybudoval značku istoty a serióznosti. Každý jeho projekt, či už ide o nové piesne, alebo akúkoľvek recykláciu starých, v podstate už kultových nahrávok, je napäto očakávaný a nadšene prijímaný. A v konečnom dôsledku z neho vypáli ďalšia kultová záležitosť.

Tohtoročným projektom My Songs si Sting zarobil na dlhodobý úspešný projekt, s ktorým obchádza svet a po každom koncerte zanecháva tisícky nadšených poslucháčov a divákov. Z jedinečného nápadu sa napokon vykľula dlhodobá záležitosť, ktorá tak rýchlo nenaberie konca.

Poďme si to rozobrať na drobné. V máji tohto roka sa na trhu objavilo CD My Songs, na ktorom Sting zrekapituloval svoje zásadné a tiež obľúbené skladby. Aj keď sa to tak na prvý pohľad javí, v žiadnom prípade nejde o klasickú skladačku najväčších hitov. Všetkým vybraným piesňam totiž Sting odel nový kabát, dal im moderný zvuk a nahral ich nanovo, prípadne ponúkol live verzie.

Tento prístup býva veľmi citlivá záležitosť a nové aranžmány nie vždy nadchnú poslucháčov a pre niektorých interpretov môžu znamenať skôr galibu, než nejaký posun vpred. V prípade Stinga to však absolútne neplatí. Dlhoročné skúsenosti na hudobnej scéne sú v jeho prípade jasným zásahom do čierneho.

Sting sa s tak zásadnými skladbami svojej kariéry, ako Brand New Day, Desert Rose, Massage In The Bottle, Englishman In York a vlastne s kompletnou pätnástkou, ktorú nájdete v nižšie uverejnenom zozname, pohral veľmi citlivo a so skutočným kumštom ozajstného umelca. Ten svieži nádych súčasnosti je tam síce zrejmý, avšak na druhej strane ostala všetkým pesničkám ich pôvodná dôstojnosť.

My Songs je tak v podstate exkluzívnou výberovkou najzásadnejších momentov Stingovej speváckej kariéry a napriek všetkému to nie je klasická výberovka. Je to ako v tej Dobšinského rozprávke Ženský v tip – ani oblečená, ani nahá, alebo je to o tom, že aj vlk je sýty, aj ovca celá, čo v tomto prípade platí na sto percent.

Vinylová platňa My Songs sa na trhu objavila koncom júna. Znie fantasticky! Jeho súčasťou je okrem dvoch platní i plagát. Priznávam však, že radšej by som prijal kód na oficiálne stiahnutie si albumu vo formáte mp3, čo je už síce bežná vec, no mala by to pri vinylových vydaniach byť samozrejmosť. To už však Sting veselo obiehal svet so svojou úspešnou a vypredanou šou. Na nejaký čas ju síce kvôli chorobe musel prerušiť, ale na scénu sa opäť vráti na budúci rok v lete a odohrá nielen zrušené koncerte, ale pridá i sériu ďalších vystúpení.

Medzičasom stihla kompilácia My Songs vyjsť v niekoľkých verziách, od klasických CD vydanívinylového dvojplatňového vydania, až po zberateľské boxy s množstvom bonusového materiálu. A milým prekvapeniam stále nie je koniec. Začiatkom novembra sa na trhu objavila live verzia Stingovej kompilácie, nazvaná My Songs: Live, ktorá prináša 11 najzásadnejších skladieb jeho kariéry. Vyskladaná je zo záznamu koncertov spevákovho tohtoročného turné. Ak máte doma fanúšika dobrej hudby na vinylových platniach, tak ho môžete na Vianoce potešiť skvelým darčekom. Už 13. decembra totiž kompilácia My Songs: Live vychádza aj ako vinylový dvojalbum pod hlavičkou vydavateľstva Universal Music.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (STING – MY SONGS / LP):
Brand New Day
Desert Rose
If You Love Somebody Set Them Free
Every Breath You Take
Demolition Man
Can´t Stand Losing You
Fields Of Gold
So Lonely
Shape Of My Heart
Message On The Moon
Fragile
Walking On The Moon
Englishman In New York
If I Ever Lose My Faith In You
Roxanne (Live)

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2019 (24. máj 2019)
Celkový čas: 61 minút
Počet piesní: 15