Supraphon pripomína Petra Skoumala

V utorok 7. marca 2023 si pripomenieme nedožité 85. narodeniny legendárneho českého hudobníka a skladateľa Petra Skoumala. Pri tejto príležitosti Supraphon vydal výberový album Pět myšů, poskladaný z najlepších Skoumalových pesničiek určených malým poslucháčom a ich rodičom. V pražskej Malostranskej besede sa zároveň uskutoční 6. a 7. marca koncertná pocta Petrovi Skoumalovi v podaní jeho niekdajších spoluhráčov.

Petr Skoumal skomponoval a nahral na texty Emanuela Fryntu, Pavla Šruta, Jana Vodňanského, Františka Halasa a Zdeňka Svěráka stovky piesní. Mnohé z nich patrili a patria k najúspešnejším českým pesničkám pre deti. Vychádzali v rokoch 1991 až 1999 na albumoch Kdyby prase mělo křídla, Jak se loví gorila, Pečivo, Příběhy včelích medvídků, Dejte mi pastelku a následne tiež na kompilačných albumoch Když jde malý bobr spát (2003) a Kampak běžíš, ježku? (2008).

Na novom výberovom albume nazvanom podľa skladby Pět myšů možno počuť legendárne piesne známe už niekoľkým generáciám poslucháčov. Väčšina z nich je nahraná v interpretácii samotného Petra Skoumala alebo v spolupráci s jeho priateľmi. Vďaka vtipným textom a originálnemu podaniu majú tieto pesničky schopnosť svojím humorom a poetikou smiešnej absurdnosti okúzliť novú generáciu detí.

Myslím si, že Petr svoju tvorbu pre deti a dospelých poslucháčov úplne neodlišoval, preto tie pesničky fungujú úplne na všetkých. S Petrom sme neznášali, keď sa v tvorbe pre deti interpreti titvorili alebo dokonca šušľali. Deťom nie je potrebné sa lacno zaliečať. Ak teda Petr tie pesničky písal tak, že môžu potešiť i dospelých, čo teda myslím, že môžeme všetci potvrdiť, tak to je proste správne, komentuje tvorbu svojho manžela herečka Ilona Svobodová a dodáva: To, že Petr Skoumal miloval detský svet, sa v jeho pesničkách počuteľne odráža. A tým, že mal dobré texty od Pavla Šruta, Emanuela Fryntu, Jirku Dědečka a Honzu Vodňanského či Zdeňka Svěráka, sa ich kvalita posilňovala a vznikala tak  jedinečná hra v pesničkách.

Muzikant a blízky spolupracovník Petra Skoumala Jaroslav Olin Nejezchleba hovorí: Najradšej spomínam na obdobie, kedy sme s Petrom hrali v triu s Norbim Kovácsom. Užil som si to nielen po hudobnej stránke, ale aj po tej ľudskej. S Petrom bola obrovská pohoda, človek si z neho mohol robiť žarty, navzájom sme sa hecovali, nikdy sa neurazil. Často som po návrate z koncertu vystupoval z auta a ešte som plakal od smiechu. Škoda, že to už nikdy nezažijem.

Petr Skoumal bol synom prekladateľskej dvojice Aloysa a Hany Skoumalových. Vyštudoval konzervatórium a následne dirigovanie a riadenie zboru na brnenskej JAMU. Skladal scénickú hudbu pre divadlo, k televíznym večerníčkom i pre bigbeat. V rokoch 1964–1981 tvoril legendárnu dvojicu s Janom Vodňanským. Má na konte množstvo pozoruhodných autorských albumov (Hotelový pokoje, Poločas rozpadu, …se nezblázni atď.) vrátane veľmi obľúbených albumov pre deti. Ku koncu svojej koncertnej dráhy vystupoval v triu s Norbim Kovácsom a Olinom Nejezchlebom. Bol ženatý s herečkou Ilonou Svobodovou.