Svet je málo ružový

Po dvoch rokoch od vydania svojho albumového debutu Zmatená, prichádza Tereza Mašková s druhým štúdiovým albumom. Nahrávku s názvom Svět je málo růžový sprevádza singel a videoklip k piesni Náš příběh. Novinka v neľahkých časoch povzbudí, uteší, pohladí, rozosmeje, rozplače, dojme i pobaví.

Príbeh albumu Svět je málo růžový sa začal písať rok pred jeho vydaním – na jeseň 2021. Stalo sa to v dobe, keď som cítila, že sa blíži čas na nový album. Jedného dňa sa mi ozval mladý, iba 19-ročný český producent Václav Hoidekr s tým, že má pesničku, ktorá je ako stvorená pre mňa. Dali sme tomu šancu, stretli sme sa v štúdiu a stalo sa niečo, čo ani jeden z nás nečakal, spomína speváčka. Umelecká chémia medzi oboma zafungovala tak dokonale, že namiesto jednej skladby ich napokon spoločne nahrali deväť, ktoré dnes, presne rok na to, speváčka vydáva na novom albume.

Čerstvo vydaný album v sebe ukrýva veľký umelecký posun Terezy Maškovej – prvýkrát sa totiž spolupodieľala na skladaní prevažnej väčšiny piesní (8 z 10), čo dodáva celému CD oveľa osobnejší rozmer. Povedala by som, že tento album je také hudobné zrkadlo, ktoré akoby odráža dve tváre jednej Terezy. Polovica skladieb je konzervatívnejšia Tereza, spieva o vzťahoch a o vážnejších témach a druhá polovica pesničiek, to je taká normálna Tereza, ktorá je občas aj trochu bláznivá a strelená a rada spieva aj takéto vtipné, odľahčené pesničky, ale aj do tých vždy rada vkladá dôležité posolstvá, vysvetľuje Tereza Mašková koncept albumu.

Samostatnou kapitolou na albume je skladba s názvom Scházíš. Terezina doposiaľ najintímnejšia hudobná spoveď je venovaná jej zosnulému otcovi. Keď príde reč k najsmutnejšej pasáži albumu, speváčka dokazuje, že názov Svět je málo růžový nedostal náhodou. Umelkyňa vo svojich skladbách dokazuje svoj dar vidieť aj tie najnáročnejšie životné chvíle či ťaživé témy zo svetlej stránky. Scházíš je veľmi, veľmi osobná a smutná pesnička, no napriek tomu by som bola šťastná, keby bola vnímaná naopak – ako oslava života a odkaz ako veľmi dokážeme ľúbiť svojich najbližších, aj keď už tu nie sú s nami a ponechať si v srdci to najlepšie, čo nám do života priniesli, vysvetľuje.

Vydanie albumu sprevádza singel Náš příběh, v ktorom hosťuje jeden z najpopulárnejších českých hercov súčasnosti Marek Lambora. Slovenskí diváci ho poznajú najmä vďaka jeho nedávnym úlohám vo filme Láska hory prenáša či v rozprávke Princezná zakliata v čase. Doma v Čechách zažiaril ako absolútny víťaz šiestej série šou Tvoje tvář má známý hlas a veľkú priazeň si získal vďaka hlavnej úlohe v úspešnom seriáli Slunečná. Okrem toho si zahral v rozprávke Zakleté pírko, vo filme Dvojníci či v seriáloch Ohnivý kuře, Černé vdovyPřístav.

Táto skladba je v podstate príbeh a rozhovor medzi mužom a ženou, preto mi prišlo prirodzené, že by to mal byť duet. Keď som premýšľala, koho osloviť, jediný, kto mi tam dokonale pasoval, bol Marek. Marek napokon ponuku prijal, z čoho mám veľkú radosť, pretože okrem toho, že je herec, je aj veľmi dobrý spevák a výsledok našej spolupráce je presne taký, aký som si predstavovala, spomína speváčka.

Terezka mi zavolala a vybalila na mňa, že má takúto pesničku a že by bola rada, keby som to spieval s ňou. Prekvapilo ma to, pamätám si, že moja prvá reakcia bola otázka, či vie, že som v prvom rade herec, nie spevák (smiech), na čo ona odpovedala, že to samozrejme vie, ale trvala na svojom, dodáva Marek Lambora.