Terapia podľa Xindla X

Ondřej Ládek, pesničkár a scenárista, známejší pod svojím pseudonymom Xindl X, vydal nový album Terapie, na ktorom prináša farebnú škálu piesní. Ide o najosobnejší a najotvorenejší album, ktorý Xindl X pokrstí a predstaví fanúšikom na svojom doposiaľ najväčšom koncerte 25. novembra 2021 v pražskom O2 Universe.

Všetky pesničky na album som napísal počas lockdownu, v prvej vlne covidu. Skladanie a textovanie bolo to jediné, čo mi pomáhalo veriť, že svet je stále normálny, a že nežijeme koniec sveta. Vždy ráno vstať, zobrať gitaru a začať skladať, to bola pre mňa terapia, aby som sa nezbláznil, vysvetľuje názov novinkového počinu Xindl X.

Spolu s albumom, ktorý obsahuje 11 skladieb, vychádza aj nový videoklip k singlu Lovec perel, ktorý Xindl X napísal pre svoju ženu. Chcel som, aby bol album hudobne pestrý a chcel som tam mať aj folkové piesne s nádychom country a americany, a rovnako moderné popové piesne, ktoré sa neboja elektroniky. A ideálne tieto vplyvy miešať vo vnútri jednotlivých piesní. Verím, že sa to podarilo. Mám radosť, že na albume je táboráková Má chata, můj hrad, elektronické Neony a ostatné piesne medzi týmito pólmi oscilujú, charakterizuje album Terapie samotný spevák.

Nový album je naozaj žánrovo najpestrejší z doterajšej tvorby Xindla X. Objavia sa tu úplne nové, ale aj prv vydané single ako Sebelovesong, Něco je ve vzduchu alebo Má chata, můj hrad, ktoré boli zaradené do koncertných setlistov v rámci letnej festivalovej sezóny. Skladba Má chata, můj hrad zároveň sprevádza nový komediálny seriál Osada Českej televízie.

Túžba po pestrosti bol jedným z dôvodov, prečo som na albume pracoval s dvoma producentmi. Na jednej strane s Dalíkom Cidlinským, ktorý bol pri vzniku väčšiny mojich doterajších albumov, takže často pozná moje predstavy o smerovaní pesničky predtým, než mu ju poviem a na druhej strane s Honzom Steinsdorferom, s ktorým som ešte predtým nespolupracoval, takže sme mohli skúšať moje skladby poňať inak, ako som dovtedy zamýšľal. Zásadnou osobou albumu je aj gitarista Pepa Štěpánek, o ktorom som vždy vedel, že vie perfektne zahrať ako folk a country, tak aj moderný pop. A preto svojimi gitarovými partami spája svety oboch producentov, dodáva Xindl X.

Albumovú novinku spevák pokrstí na svojom doposiaľ najväčšom koncerte v pražskom O2 Universe. Už 25. novembra tohto roku tak zaznie množstvo nových aj známych piesní v úprave so šesťdesiatčlenným zborom Maranatha Gospel Choir, vystúpi množstvo zaujímavých hostí a šou dostane aj neobvyklú vizuálnu podobu.