Tichá noc vs. Sliby se maj plnit o Vánocích

Čo si tento rok pustiť k rozbaľovaniu darčekov? Klasiku, alebo niečo popové, ušité priamo na mieru? A hoci intenzita vydávania vianočných albumov oproti minulosti poľavila, aj tento rok pár kúskov vyšlo. Tak poďme vyberať…

Garou – It´s Magic
80%

Kanadský spevák žiaľ u nás nemá takú širokú základňu fanúšikov, ako napríklad v susednom Poľsku, ale jeho tvorbe podľahla napríklad aj Hana Zagorová, ktorá si z jeho repertoáru pretextovala jednu pieseň. Spevák inklinuje k blues, na konte má osem sólových albumov. Mimo nich nejaké live nahrávky, muzikálové záznamy (preslávil sa úlohou v muzikáli Zvonár od Matky Božej) a najnovšie aj vianočný album. Kanaďan ostal verný tradíciám, čo sa týka produkcie a k nahrávke pristúpil seriózne. Album vyskladal jednak z tradicoinálov, ale pridal aj už známe vianočné piesne z repertoáru iných interpretov. Vďaka jeho výraznému chrapľáku si jeho vianočný album užijete aj napriek tomu, že vám jeho meno moc nehovorí.
Digitálny predaj: supraphonline.cz

Štefan Margita – X Mas
90%

Keď už bola reč o Hane Zagorovej, premostime cez ňu k Štefanovi Margitovi, ktorý tento rok tiež vydal svoj prvý vianočný album. Toto je klasika najklasickejšia, v podaní operného speváka navyše mimoriadne silný umelecký zážitok. Zabudnite na aspoň malé pohladenie komercie, s ktorou Margita koketoval na svojom predchádzajúcom albume Melancholie. Toto je čistá vianočná nakladačka, ktorú si vychutnajú najmä priaznivci klasiky a opery. Klasické vianočné skladby dostali mimoriadne honosný kabát a keďže je verejne známe, že Štefan s Hankou milujú Vianoce, je celkom isté, že k príprave nahrávky pristupoval spevák s absolútnou pokorou. Z albumu cítiť úprimnosť a presvedčivosť, aj keď pre bežného konzumenta to môže byť ťažký oriešok na jedno vypočutie. Dojem však ostáva neopísateľný.
Digitálny predaj: supraphonline.cz

Miro Jaroš – Tešíme sa na Ježiška
80%

Ani slovenskí interpreti nezabúdajú na najkrajšie sviatky roka, aj keď kompletný vianočný album ich má iba pár. Tento rok sa k nim zaradil Miro Jaroš a jeho vianočný komplet je jedno veľké prekvapenie. Album prináša desať vianočných piesní a dovolím si tvrdiť, že si ich vychutnajú všetky generácie. Detský poslucháč tu nájde hneď titulnú Tešíme sa na Ježiška, trošku dospelejší poslucháč zas vianočnú baladu Nech už nasneží, s ktorou sa Jarošovi podarilo nemožné – pár minút som mal pri jej počúvaní pocit, že sa teším na Vianoce. Starší poslucháč sa zas poteší Mirovej verzii klasiky Zima na saniach a milovníci kolied si zas vychutnajú Tichú noc. Tak univerzálny vianočný album je ten Mirov! Navyše je príjemné zistenie, že aj vlastné autorské texty dávajú zmysel a neznejú násilne a zrejme mnohých, rovnako ako mňa poteší fakt, že v dvoch piesňach má Jaroš s dovolením dedičov vsamplované kúsky skladieb Petra Hapku – z filmovej  Perinbaby a z piesne Levandulová. Pre mňa osobne najpríjemnejšie vianočné prekvapenie za niekoľko posledných rokov. Album je od vydania najpredávanejším slovenským album v predvianočných týždňoch a Miro si už za neho prevzal platinovú platňu!
Digitálny predaj: amazon.co.uk

Kylie Minogue – Christmas (Snow Queen Edition)
70%

A keď sme spomenuli Mira Jaroša, nakuknime aj do kuchyne jeho veľkej favoritky, austrálskej speváčky Kylie Minogue. Tá vydala vianočný album už minulý rok a na tento chystala pre svojich fanúšikov regulárnu novú nahrávku. Tú sa jej však nepodarilo dokončiť a tak k minuloročnému vianočnému hudobnému koláču pridala sedem nových ingrediencií a vydala ho znova. Pocukrené to je jednou absolútnou novinkou a príjemnú chuť tomu dodáva plnka v podobe cover verzie hitu kapely East 17 Stay Another Day (tušili chlapci, že pred dvadsiatimi rokmi napísali vianočný song?). Poriadne sladká dávka vianočných popevkov, ktorým Kylie ako kráľovná gýču dáva totožnú príchuť.
Digitálny predaj: Amazon.co.uk

Jakub Smolík – Šťastné a veselé Vánoce
20%

No a niekomu sa nezadarí ani pri najlepšej snahe. Ku všetkej úcte k Jakubovi Smolíkovi, jeho vianočný album je tak trochu tragédia, aj keď nepochybne myslená úprimne. No žiaľ, neverím mu ani červenú farbu na obale, nieto jeho obsah. Umelé texty, na obale spevákove deti, na albume duet s vlastnou dcérou. Pesničky pôvodné, ktoré však žiaľ nezľudovejú.
Digitálny predaj: supraphonline.cz

Janek Ledecký – Sliby se maj plnit o Vánocích
100%

A pritom, keď sa chce, tak je to možné a neverím, že ide o náhodu. Legendárne Sliby se maj plnit o Vánocích Janka Ledeckého oslavujú tento rok neuveriteľných 20 rokov a vychádzajú znova s novým obalom, ktorého autorom je Ledeckého syn. Za tie dve dekády sa album stal rovnakou klasikou, ako napríklad Tři oříšky pro Popelku. Spevák s repertoárom každý rok obchádza republiku na vianočných koncertoch a titulný hit, či piesne Ryba rybě, A od těch časů, či Vánoce v knajpě U zaťatý pěsti znejú pred Vianocami aj zo slovenských rádií. Milé, úprimné, inteligentné a nadčasové, pričom mnohé z tých vecí vznikli za poriadne bizarných okolností. Tento vianočný album si vychutnáte aj mimo Vianoc, snáď rovnako, ako autor, ktorý mnohé z tých piesní písal pod horúcim letným slnkom. Famózne. Ak ešte trochu popátrate, natrafíte aj na staršiu verziu s DVD, na ktorom nájdete klipy, z ktorých dva režíroval Sagvan Tofi (!), jeden z vydarených vianočných koncertov a Ledeckého spomienky na vznik tohto projektu.
Digitálny predaj: supraphonline.cz

Susan Boyle – A Wonderful World
60%

Toto nie je vianočný album, hoci aj taký Susan Boyle vo svojej diskografii má. Na druhej strane ho však kľudne môžete počúvať pod stromčekom, pretože atmosféra je totožná, aj keď na ňom nenájdete ani jednu koledu. Ale komorné verzie  hitov What A Wonderful World, I Have A Dream, Always On My Mind sviatočnú atmosféru navodia. Prekvapením je cover verzia hitu Angels Robbieho Williamsa s detským zborom, to sú naozaj silné emócie a tiež Like A Prayer od Madonny, kde už emócie síce chýbajú, ale siahnuť po hite kráľovnej popu si dovolí málokto, takže plus za odvahu. Ak však chcete na Vianoce rebelovať a nepočúvať koledy, no zároveň sa aspoň trochu prispôsobiť, toto je ideálny produkt.
Digitálny predaj: supraphonline.cz

Pavol Božík