Umelci tvoria najviac v hodine medzi psom a vlkom, Richard Müller tiež

Richard Müller po štyroch rokoch potešil fanúšikov novým albumom. Netradičnú dobu využil tvorivo a skladal hudbu. Pesničky otextoval Peter Uličný, s ktorým slovenská hudobná legenda nespolupracovala po prvý raz. Nahrávka je právom označovaná za najočakávanejší domáci album roka a zrejme nie náhodou sa šepká, že v dohľadnej dobe nebude od legendárneho speváka posledný.

Mne celá tá doba veľmi prospela, venoval som sa knihám, synovi, hudbe a vlastnej tvorbe. Tvoril som veľmi rýchlo a intenzívne. Povedal som si, že dlhé roky som si nič nezložil sám a tak kedy, ak nie teraz. Bilanciu na albume mi kazí len skladba Anomália, ktorú napísal Laco Rychtárik. Je to naozaj skvelý pocit mať zase vlastné skladby. Najprv som sa bál, že nebudú dobré, ale vďaka Petrovi Grausovi, ktorý to aranžoval, sú veľmi dobré, vraví Richard Müller.

Album je pomenovaný po magickej nočnej hodine medzi treťou a štvrtou nad ránom,
keď podľa mágie umelci tvoria najlepšie diela, rodí sa najviac detí, ale tiež najviac ľudí umiera.

Žijeme časy, ktoré majú dosť ďaleko od poézie. Ak si ju teda veľmi nemôžeme dopriať v bežnom živote, doprajme si ju aspoň v pesničkách.  Keby autori piesní rezignovali na takúto možnosť, bol by svet ešte šedivejší a surovejší, než v skutočnosti je. Ak by som mal parafrázovať názov tohto albumu, už by sme si nemohli vychutnať tú magickú hodinu medzi psom a vlkom, pretože by sme boli dávno celkom zvlčilí. Preto je na svete poézia a preto som sa snažil aspoň čosi z nej prepašovať aj na tento album, popisuje Peter Uličný prácu na albume, ktorý otextoval.

V júni ma oslovil Richard na spoluprácu. Poslal mi texty, a chcel hudbu. Presvedčil som ho, aby ich zhudobnil sám. Je to jeho prvý kompletne autorský album. Prizvali sme mladých zaujímavých hudobníkov, napríklad skvelú basgitaristku Lauru Jaškovú. V skladbe Zlodeji pamäti sme chceli trombón, a oslovili sme člena skupiny Freak Power, ktorý to doma v Brightone nahral, a poslal nám to. Takže Ashley Slater hosťuje vo veľkom štýle, hovorí hudobník a producent Peter Graus.

Album Hodina medzi psom a vlkom vychádza na CD a tiež prostredníctvom všetkých digitálnych predajcov. A 23. októbra sa dočkajú aj priaznivci vinylových platní, pretože novinka Richarda Müllera v ten deň vyjde ako vinylový dvojalbum. Všetky verzie sú doplnené o exkluzívny booklet, na ktorom má každá pieseň svoju vlastnú fotografiu.

Veľmi ma potešilo, že z fotky, ktorá vznikla ako darček pre Richarda, sa rozhodol urobiť cover svojho nového albumu. Fotografie k projektu sa nerodili ľahko. Keď som mal k dispozícii iba texty, mal som úplne inú predstavu. V priebehu leta, keď sa CD nahrávalo, mal som možnosť vidieť a hlavne počuť, ako to všetko vzniká a hudba spolu s textom dávali výslednú emóciu. Navrhol som k daným skladbám inscenované-ilustračné fotografie, oslovil Mariána Uhrína, výborného, technicky precízneho retušéra, a keďže Marián žije v Prahe, všetky fotografie vznikali v telemoste približne mesiac, opisuje proces tvorby Mayo Hirc.

ZOZNAM SKLADIEB (Richard Müller – Hodina medzi vlkom a psom):
Siedme nebo
Defekt na duši
Sviatok trinásteho
Mária Televízia
Zlodeji Pamäti
Za všetko môže Keith Richards
V ateliéri u Jana S
Hodina medzi psom a vlkom
Ešte ťa nepoznám
Človek nevie dňa ani hodiny
Anomália