Vanda s netradičnou ľudovkou

Speváčka Vanda, rodáčka z Nitry, ktorá žije v Argentíne, sa v novom roku hlási o slovo s novým singlom. A hoci je jej domovom už dlhodobo Južná Amerika, na svoje korene nezabúda. Siahla po známej ľudovej skladbe A ja taká čárna.

Už dlhšie som mala chuť nahrať niečo v slovenčine a k ľudovým piesňam mám blízko od detstva, hrávali sme ich s otcom na rôznych oslavách a vždy ma to bavilo. A ja taká čárna je vôbec prvá skladba, ktorú som naspievala po slovensky. Moja myšlienka bola prepojiť slovenský folklór s argentínskym, kde sa tiež nájde podobný rytmus, ale dodať mu modernejší zvuk. Išla som na istotu, ani som nerozmýšľala nad inou piesňou, túto milujem, vždy sa mi veľmi páčila jej melódia, vysvetlila Vanda dôvod, prečo sa rozhodla siahnuť po slovenskej klasike.

Zaujímavosťou je, že syntetické nástroje sú v novom singli kombinované so živými husľami. Celá produkcia a mixáž A ja taká čárna sa realizovala v Buenos Aires. Singel bude súčasťou albumu Invisible Girl, ktorý Vanda vydá po piatich rokoch. Prvou lastovičkou z neho je skladba Despegar, ktorá vyšla minulý rok v novembri. Na novinke bude 7 skladieb v troch jazykoch, medzi nimi i speváčkina autorská prvotina v slovenskom jazyku. Nový album postavila na koncepte, v ktorom sa postupne predstavia 4 hrdinky: La Peregrina – pútnička, La Reina del Bosque – kráľovná lesa,  Humana – človečina a Invisible Girl – neviditeľné dievča. Každá z týchto bytostí zavedie poslucháča do svojho fantazijného sveta so svojou skladbou, farbou, outfitom, scénografiou, osobnosťou a výzorom. Všetky 4 hrdinky sa stretnú nielen hudobne na albume, ale aj v jednej grafickej koláži.

Mojou víziou bolo pretaviť do audio-vizuálnej formy skutočnosť, že všetci máme viac podôb, žije v nás viac osobností a ľudská bytosť sa nedá zaškatuľkovať do jednej podoby, role či predstavy, ozrejmila Vanda.