Veľké množstvo lásky

Presťahovali sa zo Slovenska do Berlína, prijali dvoch nových členov – Nemku a Novozélanďana – a ešte pred nahrávaním nového albumu si stanovili jeho základné princípy: úprimnosť, žiadne triky či opravy v postprodukcii a žiaden digitál. Skupina Tolstoys všetko toto dodržala a nahrala svoj masterpiece. Album, v ktorom sa láska snúbi so psychedéliou.

Predstavte si, že by na legendárnom festivale Woodstock vystúpila vtedy ešte neexistujúca skupina Portishead spoločne s Erykah Badu. Ako by ich piesne asi zneli? Odpoveď je jednoduchá, vypočujte si novinku od Tolstoys, ktorej bernou mincou je fúzia hippies, triphopu, kúziel, slovanských koreňov a radosti z prítomného okamihu.

Tento album je veľmi špeciálny. Snažili sme sa v ňom vrátiť ku koreňom – zbaviť sa akýchkoľvek nánosov trendov doby a tvoriť naozaj čisté a úprimné skladby, ktoré sú aj inštrumentálne tradične kapelové. Nahrávali sme oldschool spôsobom cez veľký analógový mixpult desk, nepoužili sme žiadne produkčné a postprodukčné novodobé ‘triky‘, album je vyprodukovaný v princípoch starého dobrého Ricka Rubina – skôr redukovať ako produkovať, príliš nekomplikovať a nechať piesne žiť v takej forme, ako boli napísané a nahraté, opísala svoj nový album kapela Tolstoys.

Na albume No Limit To Love oproti predošlým dvom nahrávkam (Botanika & Mirror Me) nezaznie ani jedno slovo v slovenčine, ale aj napriek tomu sa Tolstoys podaril nahrať ich najslovenskejší album.

Slovenská a slovanská hudba a tradície boli a sú pre nás veľkou inšpiráciou. Z celej našej tvorby je práve No Limit To Love našim najslovenskejším dielom. Angličtina v našom prípade nie je pokus o odvedenie pozornosti, ale skôr úprimná snaha umožniť širšiemu publiku prepojiť sa s naším kultúrnym dedičstvom. Na nahrávke znie fujara aj drumbľa a na koncertoch používame ozembuch, ktorý sme si sami vyrobili. Snažíme sa inšpirovať od našich predkov a šíriť našu hudbu v zahraničí. Neznamená to však, že by sme zabudli alebo skrývali, odkiaľ sme. Práve naopak, život v zahraničí a spolupráca s medzinárodnými hudobníkmi nám ukazuje, koľko krásna východoeurópske dedičstvo ponúka, prezradila Ela Tolstova.

Tretí radový album nahrala skupina v berlínskom štúdiu Dreamhouse s producentom Drew Dealom, ktorý sa medzičasom stal aj súčasťou kapely. Členovia Tolstoys do štúdia nedochádzali, ale skoro dva mesiace v ňom nepretržite žili a tvorili. Táto skúsenosť ich ešte viac zblížila, čo sa prejavilo aj na samotnej nahrávke, ktorej hlavné posolstvo je šírenie lásky.

Láska a hudba sú naše najdôležitejšie hodnoty. Cítime, že našou úlohou v tomto čase a priestore je šírenie lásky. Vyrástli sme vo svete hrubej kože a skrývania pocitov, ktoré boli častokrát vnímané ako slabosť. Mám pocit, že spoločným znakom hudobníkov našej generácie, je vracať sa k láske a úprimnosti. Ľudia v našom veku sa stále viac otvárajú, riešia, čo cítia, snažia sa pomáhať svojej komunite, neboja sa ľúbiť alebo byť zraniteľní. Toto posolstvo sa snažíme priniesť aj na našich koncertoch, skutočne sa s ľuďmi prepájať. Snažíme sa dať publiku safe space – priestor nadýchnuť sa a zabudnúť na horkosť, ktorá sa od všadiaľ vkráda do našich všedných dní,  prezradila Ela Tolstova.

TOLSTOYS – NO LIMIT TO LOVE TOUR 2024
04.05. Basel (special show with Malcolm Braff)
07.05. Bratislava, Kácečko
08.05. Modra, Wild Kitchen: Acoustic Session
09.05. Košice, Tabačka + Christina Mantis
10.05. Prešov, Wave
11.05. Humenné, History Art & Music Club
16.05. Praha, Café v lese
17.05. Považská Bystrica, Cooltajner
18.05. Tábor, Orion Music Club
24.05. Ústí nad Labem, Hraničár
25.05. Plzeň, Moovement
28.05. Berlin, Kantine am Berghain + Akari
05.07. Boskovice, Festival Boskovice
24.07. Písek, Krásná Setkání Festival
26.07. Tužina, Tužina Gro(o)ve Festival
27.07. Rožňava, KC Kláštor
16.08. Nová Baňa, Zvonička
17.08. Banská Bystrica, Záhrada

Marek Kučera