Vladimír Mišík sa delí o svoj Životní režim

Autor Foto: Jaroslav Prokop / Zdroj foto a text: Supraphon

Štyri roky po výborne prijatej kompilácii balád Vladimíra Mišíka Královský večer / Royal Evening vyšlo legende českej hudobnej scény v Supraphone jej pokračovanie. Kolekcia štrnástich piesní pomenovaná Životní režim / Run Of The Mill tento raz prináša pomyselné Best Of Mišíkových bigbítových skladieb z rokov 1976 až 2010.

Podobne ako v prípade Královského večera, ani Životní režim nie je obyčajným výberom bez ladu a skladu. Vznikal totiž podľa podobného princípu ako v roku 2014 vydaný výber balád, kedy ho Vladimír Mišík zostavil sám podľa svojho vzťahu k jednotlivým skladbám. Nie je to teda poradie ani chronologické, ani abecedné, ale také, ktoré vychádza z citu pre súhrnný posluch všetkých zahrnutých skladieb. Princíp je jednoduchý. Vyšlo niekoľko kompilácií, a aby táto mala zmysel, povedal som si, že zostavu vyskladám sám, dodáva k tomu Mišík.

S Královským večerem aktuálnu novinku spája ešte jedna zásadná vec a to jej vizuálna podoba. Opäť sa o ňu totiž pričinili Karel Haloun a Luděk Kubík z grafického štúdia 3. dílna, ktorí kompilácii dali rozmer papierovej DVD škatuľky. Vďaka tomu o to viac vyniká jej vizuálna jedinečnosť. Jedinečný, 52-stránkový booklet ponúka komplet všetkých českých textov z pera samotného Mišíka, ale tiež Jiřího Dědečka, Václava Hraběte, Jiřího Suchého, Vladimíra Mertu či Jiřího Kainara a ich anglických prekladov, o ktoré sa postarala Ivana Fraňová. Všetko výborne dopĺňajú Halounove grafiky, v súznení s Mišíkovými tónmi a slovami.

S výtvarníkom Karlom Halounom spolupracujeme už dlhé roky, vlastne úplne od začiatku. Povedali sme si, že obalu zase dáme formát DVD, do bookletu doplníme texty aj ich preklady do angličtiny… až z toho vlastne vznikla kniha poézie. V tomto formáte sa texty čítajú lepšie; keď chceme my starší čítať texty v klasickom cédečkovom booklete, musíme si na to vziať lupu. Preto ten väčší formát. Myšlienka bola takáto: túto akoby knihu si vezmete do ruky, pustíte si album, pohodlne sa usadíte, trebárs s pohárikom – a vznikne taký pekný okamih. To by som si prial, hovorí k poňatiu Životního režimu Mišík.

Čo sa týka samotnej hudby, ako už napovedá podtitul Bigbít 1976-2010, nájdeme tu skladby zo siedmich Mišíkových radových albumov, mapujúce úctyhodných 34 rokov Mišíkovej sólovej tvorby. Popri titulnej piesni nechýba Taxůvka, Bazar, Jednohubky, Šmajdák, Jam Session alebo Cajun, teda rockovky s flamengovským šmakom, národom milované klasické poloakustické mišíkovky, typické horkosladké blues i zábavne funkčné skoro reggae či skoro jigy.

Je teda jasné, že rovnako ako Královský večer, je i Životní režim potešením pre ucho i oko. Zároveň je táto kompilácia tiež do určitej miery i ľudskou generačnou výpoveďou, hodnou prvotriedneho muzikanta, skladateľa i básnika a výnimočného človeka, ktorým Vladimír Mišík bezpochyby je.