Vychádza soundtrack k dokumentu Karel

Jeden z najočakávanejších českých filmov, dokument režisérky Olgy Malířovej Špátovej Karel, konečne vstúpi 7. októbra 2021 do českých kín (o niekoľko dní neskôr aj do slovenských). Už zajtra ale vyjde vo vydavateľstve Supraphon i soundtrack v podobe CD dvojalbumu, LP trojalbumu a v digitálnych formátoch. Soundtrack zahŕňa maximum piesní obsiahnutých vo filme a skladby vkladá do nových súvislostí, daných podobou životopisného dokumentu. Neuveriteľných sedem hodín už zostrihaného materiálu sa premenilo na dvojhodinový záznam všetkých etáp života legendárneho speváka so špeciálnou pozornosťou venovanou jeho posledným rokom.

Emocionálne silná obrazová výpoveď je samozrejme plná maestrovej hudby. Zrodil sa preto nápad ponúknuť fanúšikom tiež spomienku v podobe albumov 2CD/3LP, ktoré zahŕňajú maximum piesní z filmu. Na jednej strane tvorcovia filmu logicky využili množstvo najväčších hitov Karla Gotta; spevákov život i kariéra zahŕňajú však tiež množstvo skladieb inak dôležitých, naspievaných v nemčine alebo potrebne dopĺňajúcich dej filmu. Vznikol tak pestrý súbor viac než 40tich chronologicky zoradených trackov bezkonkurenčne najobľúbenejšieho speváka v histórii českej hudby.

Výnimočný titul vychádza v obale s grafikou filmového plagátu.  Súčasťou obalu je obsiahly booklet naplnený historickými fotografiami, reportážnymi snímkami z natáčania i osobnými spomienkami režisérky Olgy Malířovej Špátovej a spevákovej manželky Ivany. Ide o cenný príspevok do ohromujúcej diskografie Karla Gotta – príspevok v súvislostiach vzniku jedinečný a neporovnateľný s bežnými kompiláciami.

Karel pristupoval k natáčaniu s úplným pokojom a nechal sa točiť i v situáciách, s ktorými by desať rokov dozadu len ťažko súhlasil. Chcel, aby jeho príbeh bol pravdivý. Ešte v septembri, niekoľko týždňov pred smrťou, vyberal spoločne s Olgou hudbu do filmu. Prechádzali spolu zoznam jeho skladieb a starostlivo zvažovali každú pieseň. Tvorivosť a túžba všetko dotiahnuť do zdarného konca ho držali nad vodou. Záležalo mu na tom, aby film i kniha boli jeho životnými dielami. Aby boli zachytené jeho úspechy nielen u nás, ale i v zahraničí, uviedla Ivana Gottová.

Postreh redakcie: Ak si brúsite zuby na vinylové vydanie tohto soundtracku, prijmite malú radu a nájdite si predajcu, u ktorého si ho objednáte čo najskôr. Ja som si tento trojalbum objednal u svojho obľúbeného predajcu, na ktorého odkazujem aj v článkoch na Kukni na to! a ten mi oznámil, že titul je vypredaný už v predobjednávkach a preto ďalšie objednávky naňho už neprijíma. Ak by sa aj objavila dotlač vinylu, bude to trvať veľmi dlho, čakacie doby na výrobu vinylových platní sú enormné. Vzhľadom k tomu, že ide o naozaj veľmi špecifické projekty, rovnako ako v prípade životopisnej knihy Karla Gotta Má cesta za štěstím, ktorej prvý náklad bol v podstate rozobraný ešte pred uvedením na trh a teraz sa čaká na dotlač, je extrémny záujem o ne pochopiteľný.
(-pab-)