Výprava časom

Zberateľ analógových zvukov a aktuálne cestovateľ v čase Analogrunner sa po minuloročnom pestrofarebnom a vydarenom Kolorika EP rozhodol zrekonštruovať staršiu kompozíciu, zloženú pôvodne za pomoci jeho obľúbených vintage mašiniek Nord Modular G2Alesis MMT-8. Výsledkom je singel Haze Of Sirens.

Impulz prišiel počas minuloročného Kolorika turné, na ktorom ho na koncertoch sprevádzala aj jeho dvorná vokalistka Possimiste, pôvodom estónska speváčka žijúca na Islande. Práve od nej prišla inšpirácia fiktívnym podmorským svetom, plnom fantaskných bytostí, ako metafora k introspektívnym pocitom emocionálneho vyhorenia s nástojčivým pocitom vynorenia nad hladinu počas tiahnucich sa období depresie (symbolizovanými horami plastov na hladine mora).

Keďže sa jednalo o kompozíciu staršieho dáta, bolo potrebné kompletne zrekonštruovať pôvodné patches, vyhľadať pôvodné nástroje, znova všetko nahrať a prearanžovať, približuje proces tvorby Matúš Bluem a.k.a. Analogrunner. Počas týchto prác prišiel nápad pripraviť aj akustickú verziu skladby a tak som oslovil harfového virtuóza Jakuba Rizmana, ktorý jedinečným spôsobom zahral všetky aranžmány. Pokračoval som hľadaním akustických spektier a zdrojov zvukov, ktoré v origináli pochádzali z čistých elektrických signálov.

Tak sa v akustickej verzii objavuje perkusia z kovovej škatuľky plnej mliečnych psích zubov, duniaca drevená podlaha, alebo gumové kladivo udierajúce na kovovú debnu. Possimiste taktiež prespievala vokálne party. Nečakane si sprievodný vokál zaspieval aj autor. Podľa jeho vlastných slov je to spev námorníka, odolávajúceho spevu vábiacej sirény.