Vývoj podľa Imagine Dragons je liekom na všetko

Zdroj foto: Billboard

Kto si môže dovoliť vypustiť štyri mimoriadne silné single v priebehu pár mesiacov, ako predzvesť kompletnej nahrávky? Iba niekto, kto svojmu novému materiálu maximálne verí. Pretože ak album ponúka dohromady jedenásť skladieb, interpret musí byť presvedčený, že aj zvyšných sedem skladieb bude rovnako silných, ako nahrávku avizujúce single.

Imagine Dragons majú momentálne status jednej z najžiadanejších a najlepších kapiel na svete a vydanie ich nového albumu je bez preháňania považované za jednu z najväčších hudobných udalostí tohto roka. Draci si však svojimi predchádzajúcimi nahrávkami Night VisionsSmoke+Mirrors postavili latku poriadne vysoko. Podarilo sa im ju prekonať?

Odpoveď na túto otázku je mimoriadne ťažká zvlášť, ak zoberieme do úvahy vyjadrenia speváka Dana Reynoldsa, že nový album ƎVOLVE znamená pre kapelu jednoznačný vývoj. Rovná sa vývoj zmena? Alebo posun? Alebo ústup? Kapela, ktorá je považovaná za to najlepšie, čo tu bolo od čias nesmrteľných Queen i preto, že si dovolia v hudbe experimentovať a spájať nemožné, si svojich fanúšikov získala aj vďaka tomu, že ich hudba je originálna, súčasná a mimoriadne chytľavá. Toľko skvelej energie v súčasnosti dáva máloktorý interpret.

Kam sa teda vyvíjajú Imagine Dragons a prejde im to u ich fanúšikov? O to netreba mať strach. Fanúšikovia budú svojich Drakov určite rešpektovať. Ostatne, už prvé štyri single naznačili, že po stránke silných textov, chytľavých refrénov a zvukových vychytávok je všetko v absolútnom poriadku. Rovnako silných piesní, ako hymnická Believer, úderná Thunder, Whatever It Takes a emotívne vyznanie Walking The Wire je na albume ešte niekoľko a napríklad nielen hudobne silná Rise Up je jasným adeptom na úspešný singel.

Čo však s tým, že ƎVOLVE prostredníctvom úvodnej piesne I Don´t Know Why začína ako sci-fi film z osemdesiatych rokov a vo zvuku osemdesiatok kapela pokračuje napríklad aj v chytľavej I´ll Make It Up To You a takmer tanečnej Mouth Of River. Nič! Je to vývoj! Je to o pocitoch z hudby, o čo v konečnom dôsledku išlo u Drakov zakaždým. Jednoducho to cítili takto. Hoci sa spomínané tri piesne absolútne líšia od všetkého, na čo sme boli u Drakov zvyknutí, sú výborné.

Rovnako netradične znie Yesterday, pri ktorej poslucháč nadobudne pocit, že porovnanie s kapelou Queen je v tomto prípade na mieste viac, než kedykoľvek predtým. Práve týmto songom sa kapela Queenu a ich najlepším časom priblížila najviac. Možno to bol úlet, ale vyšiel na výbornú.

Dovolím si tvrdiť, že na ƎVOLVE nie je hluché miesto. Kapela nesklamala ani textami, ktoré sú o viere v niečo, o viere v seba, o láske, o živote. A hudobne nesklamali už vôbec, aj keď, možno by ste čakali niečo iné, je to vývoj. Imagine Dragons nahrali perfektný album, ktorý môžete počúvať rovnako ako ja, tri dni dookola a ani na chvíľu neomrzí.

A rovnako výborne budú ich nové piesne znieť na koncertoch. Oficiálne turné začína na jeseň v severnej Amerike a v Kanade, následne (v roku 2018) by sa Draci mali rozbehnúť do zvyšku sveta. Ešte predtým však zahrajú niekoľko letných koncertov v Európe. Už v sobotu sa predstavia na Volt Festivale v Šoproni v Maďarsku19. júla zas na Colours Of Ostrava. Najväčšie hity a piesne z výborného albumu ƎVOLVE tam nepochybne budú znieť famózne.

Pavol Božík
95%

Tracklist albumu ƎVOLVE:
I Don´t Know Why
Whatever It Takes
Believer
Walking The Wire
Rise Up
I´ll Make It Up To You
Yesterday
Mouth Of The River
Thunder
Start Over
Dancing In The Dark

Vydavateľstvo: KIDinaKORNER / Interscope Records / Universal Music
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 39 minút
Počet piesní: 11