Začiatok roka s Príbehmi jazzu

Autor foto: Tomáš Dobrík

Pred nedávnom vyšlo nové CD s názvom Príbehy jazzu od saxofonistu Martina Uhereka, ktorý sa prostredníctvom hudby aj hovoreného slova snaží na albume fanúšikom priblížiť krásy tohto krásneho hudobného žánru. Na hudobnej novinke si môžete vypočuť pútavé príbehy z histórie jazzu, zo života jazzmanov, ako aj ďalšie zaujímavosti v sprievode skladieb daného žánru.

„Príbehy jazzu vznikli v roku 2013 ako moja túžba priblížiť tento štýl širokej verejnosti. Verím, že na to, aby ľudia mali jazz radi a počúvali ho, musia ho predovšetkým spoznať a pochopiť – práve to sa Príbehy jazzu snažia sprostredkovať. A to nielen prostredníctvom hudby, ale aj rozprávaním príbehov o muzikantoch, o histórii jazzu, o tom, čo sa deje na pódiu, keď muzikanti hrajú a o všetkom, čo je na jazze krásne,“ priblížil tento unikátny projekt jeho autor Martin Uherek.

Martin na albume sprevádza poslucháčov hovoreným slovom aj hrou na saxofóne a spolu s ním tu prezentuje jazz rôznych období slovenská jazzová špička.

Tento album je prvým zo série Príbehov jazzu a prináša stručný prierez celou históriou tohto štýlu, a to od začiatku 20. storočia až po súčasnosť. Poslucháčom predstavuje živelnosť swingovej hudby, bohaté improvizácie bebopu, rytmus moderného jazzu, ako aj prínos jedinečného klaviristu a skladateľa Theloniousa Monka.