Život IMT Smile

Každý počin IMT Smile je sviatkom. Pretože IMT Smile sú vlastne takým pomyselným sviatkom slovenskej hudby. Kapele práve vyšla kompilácia Život IMT Smile 1998 – 2020, ktorá na dvoch CD prináša 34 piesní, ktoré mapujú 22 rokov tejto najúspešnejšej a pre mnohých bezkonkurenčne najlepšej hudobnej formácie na Slovensku.

Je to 22 rokov IMT Smile, 22 rokov rôznych piesní, rôznych albumov. Na každé obdobie, na každý rok rád spomínam, pretože mali svoje čaro. Som rád, že sa nám podarilo urobiť výber, ktorý pozostáva z takmer štyridsiatich piesní. Sú tam piesne zo všetkých našich albumov, a tiež aj z môjho sólového albumu. Tiež skladby, ktoré nevyšli na albumoch IMT Smile. Mám na mysli pesničku Hej Sokoly! k filmu Čiara, alebo Príliš osobná známosť, ktorú sme nahrali spoločne s Nikol Štíbrovou k rovnomennému filmu. Takže aj tieto skladby sa nachádzajú na našej výberovke, opisuje kompiláciu spevák Ivan Tásler.

Obsahovo je na prvý pohľad a následne na prvé počutie jasné, že nejde o klasický výber, ale oba disky sa kapela snažili vyskladať naozaj špeciálne. K vybraným skladám pridali i aktuálnu štúdiovú novinku Navždy.

Okrem klasických verzií, sa na albume nachádzajú aj piesne v live podobe. Najmä tie, ktoré sú viac známejšie už tými koncertnými ako originálnymi verziami. Napríklad Niekto ako kráľ, ktorá sa prelína do piesne A ja taka dzivočka. V tejto podobe nebola nahratá na klasickom albume, ale je dobre známa našim fanúšikom práve v tejto live verzii, a aj preto som ju zaradil na výberovku. Tiež skladba Bez podmienky, je tam vo verzii, ktorá vyšla len v rámci kompilácie Komplet. Dokonca teraz vychádza po prvýkrát aj v digitálnej podobe, upresňuje výber Ivan Tásler.

Poznámka redakcie: Som veľkým fanúšikom IMT Smile, dovolím si tvrdiť, že momentálne z komerčného a pre mňa i umeleckého hľadiska sa im na Slovensku málokto vyrovná. Som zberateľ. Viem si predstaviť číslovaný box s troma či štyrmi vinylovými platňami, ktoré budú mapovať hoci i týchto 22 rokov kapely a viem si predstaviť, že v tom boxe je špeciálny zakladací systém, v ktorom sú vložené DVD, alebo rovno Blu ray s filmom IMT Smile a Lúčnica, záznamy koncertov s LúčnicouLive In Slovakia a koncertu History Live (ak existujú), či s nedávno odvysielanými dvoma špeciálnymi koncertami kapely na TV JOJ, ktorá odvysielala aj spomínaný dokument, no nič z toho som nevidel, pretože pravdepodobná nakladačka reklám by mi celkom pokazila dojem z umeleckého zážitku. A ešte by bol k tomu pribalený obsiahly booklet, ktorý by mapoval históriu kapely. A áno, viem si predstaviť i cenu takéhoto boxu, ktorá by sa priamo odvíjala z jeho výnimočnosti. A práve pre jeho výnimočnosť by ich vyšlo iba pár a kapela by ich všetky podpísala, pričom by sa mohli predávať v jedinom obchode, aby si fanúšikovia mohli vybrať i poradové číslo. Verím, že v poličkách skutočných fanúšikov by sa to vynímalo na poprednom mieste. Rovnako, ako by sa tam vynímali ďalšie radové albumy IMT Smile na vinyloch, pretože sa nádejám, že ich reedície budú ďalej pokračovať.

Pavol Božík
& vydavateľstvo Universal Music