Adriana Macháčová a jej Dokonalý manžel

Vždy ju lákala predstava, či by dokázala odpustiť, zabudnúť a posunúť sa ďalej, ak by ju zväzoval nejaký závažný dôvod. Povedala si, že o tom by mohol byť aj jej najnovší príbeh. Pri písaní som si uvedomila, že všetko, čo chceme je, aby nás niekto objal a povedal nám, že to bude v poriadku. No niekedy ani to nestačí, tvrdí Adriana Macháčová, ktorá má novinku Dokonalý manžel. Vychádza vo vydavateľstve Ikar.

Ale poďme k príbehu. Povedal niekto skutočnú pravdu o svojom manželstve? Nina Martinková rozhodne nie. Po rozvode rodičov na vlastnej koži spoznala, čo je to vyrastať bez matky. Viera Baumannová mala totiž jediný cieľ – urobiť skvelú kariéru.

Nina bola presvedčená, že keď sa vydá, rodinu zabezpečí manžel a ona sa bude venovať iba výchove detí. S Oliverom si spoločný život starostlivo naplánovali: najprv luxusný byt v centre mesta s oleandrami na terase, potom auto, cestovanie a napokon dieťa.

Idylka sa skončí vo chvíli, keď sa Nina dozvie, že jej muž ho čaká s inou. A aby toho nebolo málo, mladučká Kristína záhadne zmizne. Nina je zmätená, nevie, či ešte môže Oliverovi veriť. Najhoršie je, že jej krehké sebavedomie nahlodáva strašné podozrenie. Som ako káva, zamiešate ju a zrnká sa vždy usadia na dne, hovorieva o sebe.

Vypočujte si úryvok
Číta Judita Hansman

Adriana Macháčová píše o komplikovaných medziľudských vzťahoch. Jej knihy sa čítajú dobre, ľahko, sú skvele napísané… no nie vždy sú to selanky plné vášne či romantiky. Práve naopak. Vždy sa snaží vložiť do príbeh nejaký problém, s ktorým sa stretávame všetci. Či už ide o ľúbostné trojuholníky, rozchody alebo nenaplnené lásky.

Zbieram príbehy okolo seba, nevylepšujem ich, neprekrúcam ani nekorením. Pravda býva dostatočne dramatická. Niekedy ma inšpiruje postava, inokedy zápletka alebo zvrat, ktorý sa udeje v živote ľudí, dodáva Adriana.

Zistila, že hoci si dopredu vytvorila akúsi šablónu, Nina z jej príbehu Dokonalý manžel ožila. Vzala knihu na iné miesta, ako dopredu naplánovala. Takto Adriana zablúdila za hranice pôvodného nápadu a čitateľom ponúka širšiu škálu emócii. Nina napokon nájde dôvod, ktorý ju robí odolnou voči chybám a prešľapom, čo napáchal jej manžel. Jej rany sa nikdy nezahoja úplne, ale môžu byť zdrojom novej sily. A o to práve ide, dodáva Adriana Macháčová.

Milan Buno, knižný publicista