Čo urobíš, keď zastavíš čas?

Chytré telefóny zväčša používame na telefonovanie, správy, v modernej dobe čoraz viac na internet a hry. Nie je však zvykom, aby mobil mohol poslúžiť na napísanie celej knihy. Keď však uviaznete zatvorený v autobuse v zápche, nemáte kam uniknúť a váš jediný spoločník je mobilný telefón, strávenie čakania môže mať jasný scenár.

Tomáš Najt mal celé roky chuť písať. Uponáhľaný život a mnoho povinností ho však podobne, ako mnohých iných vo veľkých mestách, ženú vpred bez zastavenia. Zápchy tak vnímal ako jediný možný priestor, v ktorom našiel trochu voľna. Na jeho mobile tak začali vznikať originálny príbeh.

Hlavnou postavou je tridsiatnik, ktorý zostal uväznený na opustenom, ale záhadnom mieste na Kysuciach. Pozoruje svet navôkol seba, zastavenú prírodu, aj nereagujúcu priateľku, s ktorou pôvodne na toto miesto prišiel. Nehýbe sa vôbec nič, len on ako jediný.

Z počiatku to vníma ako vidinu, potom ako zvrátený žart niekoho nad ním. Až postupne si trúfa pomýšľať na dôvody, prečo sa niečo také mohlo stať. Rozhodne sa využiť šancu a vyrazí na šialenú cestu na miesta, v ktorých by mohol zastavený čas zohrať dôležitú úlohu. Na miesta, na ktorých dorieši nevybavené účty, ale zároveň vyskúša to, čo by si inak nikdy nebol dovolil.

Ako prvé vznikali drobné situácie. Hlavná postava Richard v nich rieši problémy zastaveného času. Až postupne sa začali jednotlivé dobrodružstvá spájať. V priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov sa Tomáš opakovane vracal do mobilu a vylaďoval text od chýb, automaticky prepísaných slov a pretváral ho neustále do podoby súvislého príbehu. Dnes je už ťažké povedať, po koľkých mesiacov práce a ťukania do displeja telefónu vznikol rukopis. Boli to však celé hodiny strávené pri písaní, kvôli ktorým neraz zmeškal svoju zastávku a odviezol sa niečo navyše.

Kniha napísaná v aplikácii Notes cez systém Android vznikala na jednom z dnes už starších modelov smartfónov Lenovo. Mnoho ráz mu nazerali cez plece spolucestujúci. Možno sa čudovali, komu tak horlivo píše, alebo ich len premohla zvedavosť, čomu sa vlastne venuje. Ako samotný autor priznáva, písanie do mobilu bolo z počiatku ťažké. Po niekoľkých týždňoch už však vnímal celkom inú úroveň písania. Snaha o čo najčistejší text ho tak vracala o dlhé skrolovanie prstom čítať príbeh od začiatku a vyhľadávať chyby.

Android naplnený veľkým množstvom slov po mnohých prepisoch autorovi pripadal ako čoraz lepší pomocník pri písaní. Po pár mesiacoch sa rozhodol rozdeliť niektoré časti do samostatných súborov, keďže aj oni rástli na počte slov a orientovanie v nich sa stávalo čoraz ťažšie. Na záver roka 2016 texty presunul do počítača, spojil do jediného dokumentu a v posledný deň roka tesne pred polnocou a odpočítavaním posledných minút starého roka poslal knihu do prvého vydavateľstva.

Príbeh o zastavenom čase, ktorý hlavný hrdina nedokáže spustiť a nedokáže ho pochopiť, má podobnosť s filmovým žánrom road movie. Príbeh je neustále v pohybe, no na rozdiel od iných kníh a príbehov, je v Zastavenom čase v takmer celej knihe len jediná postava, ktorá hovorí a môže sa pohybovať.

Prvky sci-fi tak dobrodružný príbeh menia na fantasy. Žáner nie príliš obľúbený v slovenských vydavateľstvách. Kniha tak vychádza ako e-kniha až dnes. Po úpravách a korektúrach sa od podoby z mobilu výrazne nezmenil. Autorova prvotina vychádza ako e-kniha pod názvom Zastavený čas. E-kniha vychádza ako prvá kniha v novej knižnej edícii ANIMO.

Tomáš Najt prežil časť detstva na Kysuciach, odkiaľ sa po škole odsťahoval do zahraničia. Jeho práca v cestovnom ruchu ho ovplyvnila pri skladbe deja písaného príbehu, ktorý rovnako ako on, nezostávajú na jednom mieste. Venuje sa cyklistike, fotografovaniu a fantastickému filmovému žánru. Miluje slovenské jedlá, slovenskú krajinu a čoraz viac aj vzácny čas offline.