Filmové miesta Slovenska

Americké, priamo hollywoodske, alebo len zahraničné filmové štáby sa na Slovensku ocitnú aj pre pár minútové scény. Slovensko je pre nich zaujímavé a mohlo by byť ešte zaujímavejšie. Na to, kde všade sa mohli objaviť filmári a najmä aké zaujímavé filmové miesta máme na Slovensku, upozorňuje knižná novinka Filmové miesta Tomáša Galierika.

Kniha, ktorá poteší predovšetkým filmového diváka a lovca zážitkov, prechádza po Slovensku a identifikuje scény, budovy, ulice, miesta aj vďaka mapám a pátra po spojitostiach. Aj vďaka rozprávaniu filmárov, hercov a komparzu. Do knihy prispeli informáciami aj múzeá a ľudia, ktorí filmovanie zažili na vlastnej koži. Prináša pohľad na lokality, ktoré zo spojitosti s filmom ťažia, alebo naopak zostáva tajomstvom ich vzťah k filmu a s ním spojené zaujímavosti.

Slovensko zaujalo filmových tvorcov už veľakrát. Dokonca by sa dalo povedať, že by mohlo zaujať ešte viac, ak by našlo správnu podporu v štátnej podpore. To sa deje najmä v posledných rokoch, keď si čoraz viac úradníci pri stole uvedomujú, že prílev filmárskej aktivity prináša rozsiahle, hoci len dočasné, pracovné príležitosti a tiež mimoriadny prílev kapitálu.

Keď americkí filmári chcú nakrúcať stredoveký film, potrebujú rozsiahle kulisy. Alebo siahnu po európskych hradoch. Zvyšok je už len problémom logistiky a spolupráce. Na Spišskom hrade sa už nakrúcali rôzne filmy, americké, aj britské. Oravský hrad je slávnym hradom Upíra Nosferatu (1922), ale tiež Draculu (2019). Výrazný priestor získal v Adamovi Šangalovi (1972), ale aj v Kráľovi drozdia brada (1984). Aj novšia rozprávka Láska na vlásku (2014) so Samom Spišákom a Celeste Buckingham sa mohla spoľahnúť na interiér a exteriér Oravského hradu. No Bojnický zámok zaujal ešte viac. Siahli po ňom filmári rôznych filmov a rozprávok.

Významným miestom zostávajú rezervácie ľudovej architektúry, aj Slovenský raj a Tomášovský výhľad. A to nie len pre propagačné videá, ale hlavne pre domácu tvorbu. Vari neexistuje návštevník Jahodníckych hájov a martinského Múzea slovenskej dediny, ktorý by nerozoznal dom zo slávnej Perinbaby (1985). Múzeum Oravskej dediny v Zuberci je scénou filmov pre československý film, taliansky, aj film novodobý. Nakrúcali v ňom aj scény pre filmovú novinku Správa (2021) Petra Bebjaka. Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke bolo scénou pre Legendu o Lietajúcom Cypriánovi (2010), český film Želary (2003) aj Jakubiskov Pehavý Max a strašidlá (1987).

Kniha Filmové miesta svojho čitateľa sprevádza od predstavenia slovenského filmu a jeho histórie, cez jednotlivé miesta, mestá, obce a objekty na mape Slovenska. Začína Bratislavou, ktorá sa prekvapivo objavuje aj vo filmoch, kde o nej neexistuje žiadna zmienka. Kniha mimo film uvádza aj nemálo seriálov a niekoľko videoklipov. Tých aktuálnych, aj dávno zabudnutých. Nakrúcaných v hlavnom meste, alebo na miestach roztrúsených po Slovensku a okolitých krajinách.