Jana Pronská a Princezná z Izmiru

Najskôr tu bola Kliatba a potom Jorga. Fantazijná historická séria Jany Pronskej opantala desaťtisíce slovenských čitateliek, ktoré sa tešili na ďalšie pokračovanie. To práve vyšlo pod názvom Princezná z Izmiru. Autorka sa opäť vracia do magického sveta štyroch nesmrteľných bratov. Tretí z prekliatych bratov Vlad dopadol najhoršie zo všetkých, a jeho osud patril k najkrutejším, aký nesmrteľný musel prežívať. No ako býva v mojich knihách zvykom, všetko napokon dobre dopadne a posledná kapitola je zároveň prvou k poslednej časti. Dúfam J, usmieva sa autorka.

Joryna vyrastá obklopená láskou v nádhernom paláci v Izmire. Jej moc však stále rastie a s ňou aj obavy blízkych, že jedného dňa ju nebude vedieť ovládnuť a zničí všetko, čo miluje. Bez pomoci čarodejnice Solveig je dievčina odkázaná sama na seba.

Keď sa napokon Solveig Joryne zjaví a požiada ju, aby odišla z Izmiru, mladá princezná ju nasleduje na loď, ktorej velí obávaný inkvizítor. Jorynu muž s uhrančivými očami neodolateľne priťahuje, no uvedomuje si, že mu nesmie prezradiť, kým v skutočnosti je.

Tretí z prekliatych bratov Vlad bol za svoje činy na stovky rokov uväznený v podzemí, odkiaľ ho vyslobodil až mladý kňaz, ktorý sa neskôr s jeho pomocou stal biskupom. Vlad uveril, že ho prekliala čarodejnica, a na dlhé roky sa stal neľútostným lovcom bosoriek.

Pri návrate z výpravy do Svätej zeme sa na palubu Vladovej lode dostane krásna princezná a na prvý pohľad ho očarí. Dramatické udalosti, ktoré sa odohrajú na ceste do Uhorska, preveria nielen charakter a odvahu Vlada a Joryny , ale aj city, čo im navzdory všetkému vzklíčia v srdci. Bude aj tentoraz láska mocnejšia než stará mágia?

Princezná z Izmiru je opäť veľmi zručne a pútavo napísaný, ako sme u Jany Pronskej zvyknutí. Pohodová romanca, ktorá sa vám odvíja pred očami ako príjemný film. Bez nejakých veľkých vzruchov a mrazivého napätia – nie, to tentoraz v príbehu nehľadajte. Skôr magický svet, do ktorého sa vnoríte a necháte sa unášať príbehom.

Dve tretiny knihy mala Jana Pronská napísané takmer za dva mesiace, no pri Princeznej z Izmiru prvý raz zažila tvorivú krízu a prešvihla všetky dohodnuté termíny. Skrátka som netušila, ako ho uzavriem, kam ma Joryna s Vladom plánujú doviesť. Paradoxne, poslednú kapitolu ďalšieho príbehu som mala napísanú omnoho skôr a len som ju v počítači posúvala nakoniec. Dnes už presne viem, ako sa to všetko skončí, avšak netuším, kedy sa tak stane. Budem si ho hýčkať v pamäti, šperkovať ho, cibriť a čakať na tú správnu chvíľu, uzatvára Jana Pronská.

Na napísanie fantazijného príbehu musí prísť skrátka pravý čas a chuť. Medzitým snáď poteší autorka svoje čitateľky ďalšími svojimi romancami. Teraz je tu teda Princezná z Izmiru.

Milan Buno, knižný publicista