Kto je Pasažier 23? Mrazivý triler z pera nemeckého autora bestsellerov

Nedávno sa mi prvýkrát dostala do rúk kniha od Sebastiana Fitzeka. Tento nemecký spisovateľ a novinár je autorom úspešných psychotrilerov, ktorými sa presadil i za veľkou mlákou a vo Veľkej Británii (áno, v krajine, ktorá dala svetu Agathu Christie a Arthura Conana Doyla). Náklad jeho detektívok presiahol deväť miliónov výtlačkov a bol preložený do 25 jazykov.

Sebastian Fitzek debutoval v roku 2006 trilerom Terapia. Pasažier 23 je jeho v poradí šestnástou knihou (spolu ich napísal zatiaľ 28, vydáva priemerne dve za rok). Hoci milujem detektívky, cielene ich nevyhľadávam, no vždy sa mi nejaká dostane pod ruku. Tak to bolo aj s Fitzekom. Zoznámila som sa s ním práve cez Pasažiera 23 a dostal ma na prvé prečítanie.

Zdrvujúci príbeh sa odohráva na luxusnej zaoceánskej lodi Sultan a hneď v úvode vo vás vyvolá zvedavosť napríklad aj správa z denníka Tagesspiegel o tom, že na zaoceánskych výletných lodiach a trajektoch od roku 2000 zmizlo z paluby bez stopy najmenej 200 cestujúcich a členov posádky.

Fitzek všeobecne vie čitateľa vtiahnuť do deja. Nenútene, nenásilne a predsa nástojčivo. Vlastne v príbehu vás bude držať až do poslednej stránky a nedá vám vydýchnuť dokonca ani v epilógu. Tam sa napríklad skrýva zaujímavé rozuzlenie. No radi si naň počkáte, lebo na 320 stranách sa ani na minútu nebudete nudiť.

Hlavným hrdinom je policajný psychológ Martin Schwartz, ktorý, napriek nie najlepšej reputácii, vám bude po chvíli sympatický a spolu s ním sa budete snažiť rozpliesť mysterióznu záhadu. Veď ako inak sa dá nazvať fakt, že mu zrazu na utajené číslo zavolá čudácka stará dáma Gerlinda, ktorá mu tvrdí, že má v rukách dôkaz o tom, čo sa stalo jeho rodine pred piatimi rokmi na Sultane a navyše sa na lodi objaví dievča, ktoré už dva mesiace bolo nezvestné. Čo sa vlastne deje na luxusnom výletnom kolose, ktorý je akýmsi malým mestom bez polície?

Hoci vám neprezradím, ako to skončí, jedno vám poviem: Na všetky otázky nakoniec nájdete odpoveď. A tých otázok je v knihe skutočne veľa. Aj napätia, aj akcie. Na svoje si prídu i milovníci psychológie. Pripravte sa však na to, že román je drsný. Nič pre slabé povahy. Vlastne ako všetky Fitzekove psychotrilery. Knihu Pasažier 23 v slovenčine vydalo vydavateľstvo Tatran v roku 2018.

Petra Horská